Ukrayna’ya sığınan Rus savaş pilotu, İspanya’da öldürüldü

Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Ağustos 2023’te saf değiştirip Ukrayna’ya sığınan Rus savaş pilotu Maksim Kuzminov’un, İspanya’nın Alicante kentindeki bir evin garajının girişinde silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü açıklandı.

AA’nın İspanya resmi haber ajansı EFE’ye dayandırdığı haberine göre, 13 Şubat’ta ülkenin güneyindeki Alicante’de bir sitede bulunan evin garajının ölünde silahlı saldırıya uğrayan ve olay yerinde hayatını kaybeden kişinin Rus pilot Maksim Kuzminov olduğunun tespit edildiği açıklandı.

Haberde tanıkların, Kuzminov’ın vücuduna yarım düzine mermi boşaltan saldırganların daha sonra arabayla cesedin üzerinden geçerek kaçtıklarını söylediği aktarıldı.

Soruşturmayı yürüten jandarmanın cesedin üzerinde 33 yaşında bir Ukrayna vatandaşına ait kimlik bulduğu, daha sonra yapılan araştırmalarda ise maktulün Rus pilot Kuzminov olduğunun ortaya çıkarıldığı ifade edildi.

Diğer yandan, Ukrayna’nın Kyiv Post gazetesi de Ukrayna Askeri İstihbarat Merkezine dayandırdığı haberinde Kuzminov’un öldürüldüğünü bildirdi.

Haberde Ukrayna Askeri İstihbarat Merkezi kaynaklarının, Kuzminov’un Ukrayna’da kalmak yerine İspanya’da yaşamayı tercih ettiğini öne sürdüğü bilgisi verildi.

Ukrayna ile savaşın başlamasından önce askerliği bırakmaya çalıştığı ve sonrasında da savaşa gitmek istemediği söylenen Kuzminov, 9 Ağustos 2023’te kullandığı Mi-8 tipi helikopter ile Rusya sınırına yakın Ukrayna’nın doğusundaki bir asker üsse inmişti.

Ukrayna Askeri İstihbarat Merkezi ile anlaşarak Ukrayna’ya kaçan Rus pilotun görüntüleri o dönemde paylaşılmıştı.

Kuzminov, savaş suçlusu olmayı reddettiği için Ukrayna’ya kaçtığını söyleyerek diğer Rus pilotlara da kendisinin izinden gitmeleri çağrısını yapmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx