Şikayetler Artıyor: Filistin Mesajları Sosyal Medyada Engelleniyor mu?

Son zamanlarda artan Filistin İsrail olaylarıyla ilgili sosyal medya üzerinden milyonlarca kişi paylaşım yapıyor. Kimi paylaşımlar İsrail’i kimi paylaşımlar Filistin’i desteklerken Filistin mesajı yayınlayan kullanıcılar, gönderilerinin engellendiğini düşünüyor. Peki özellikle Instagram ve Facebook Filistin mesajlarını engelliyor mu?

Hamas güçlerinin saldırıya geçmesiyle 7 Ekim’de İsrail Filistin arasındaki savaş başladı.

İsrail güçlerinin de karşı saldırıya geçmesiyle Filistin ve İsrail arasındaki gerginlik had safhaya ulaştı. Son olarak İsrail güçleri 17 Ekim Salı akşamı hastaneye saldırı gerçekleştirdi.

Özellikle İsrail’in saldırıları sosyal medyada büyük tepki topladı.

Son saldırılarla birlikte sosyal medyada gösterilen tepkinin de dozu arttı. Kimileri Filistin’i kimileri ise İsrail’i desteklediğini paylaşımlar yapmaya başladı. Ülkeler de kendi politikalarına yönelik paylaşımlar yapmaya devam ediyor.

Ancak Filistin’e destek mesajı yayınlayan kişiler, paylaşımlarının Facebook ve Instagram tarafından kaldırıldığını iddia etti.

Özellikle son olayların ardından birçok kullanıcı uygulamaların kurallarını ihlal etmedikleri halde gönderilerinin kaldırıldığını belirtti. Ayrıca İsrail’in saldırı yaptığı anların da sosyal medyada paylaşılmadığını belirttiler.

Facebook ve Instagram sosyal ağlarının sahibi Meta, kazara meydana gelen bir hata olduğunu belirtti.

NTV’nin haberine göre, Meta, bir hata nedeniyle bu gönderilerin gizlendiğini belirterek teknik bir aksaklık yaşandığının altını çizdi. Meta ayrıca sansürlenmemiş içeriklerle başa çıkmak için önlemler alındığını ve bazı gönderilerin askıya alınabileceğini duyurmuştu.

“İçeriğin konusuyla hiçbir ilgisi yoktu.”

Meta sözcüsü Andy Stone, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

‘Reels ve Feed gönderilerini yeniden paylaşan tüm Hikayeleri etkileyen, kullanıcıların erişim problemine yol açan bir hata tespit ettik.Bu hata dünya genelindeki hesapları eşit şekilde etkiledi ve içeriğin konusuyla hiçbir ilgisi yoktu. Biz de bunu mümkün olan en kısa sürede düzelttik.’

??

“Instagram ve Facebook bazı gönderileri aktif olarak engelliyor, bunu ‘teknik zorluk’ olarak gizliyor.”

Öte yandan Meta tarafından yapılan açıklamaların yetersiz olduğunu savunan bir düşünce kuruluşununun ise ‘Instagram ve Facebook, İsrail/Filistin’in gerçek tarihi hakkındaki gönderileri aktif olarak engelliyor, bazen bunu ‘teknik zorluk’ olarak gizliyor’ açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx