İktidar ikramiyeyi vermemek için kırk dereden su getiriyor… Bir Kötü Haber Daha

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu 5 bin liralık emekli ikramiyesini çalışan emeklilerin yanı sıra özel bankaların sandıkları üzerinden emekli olanların da alamayacağı öğrenildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı emeklilere 5 bin liralık ödeme yapılmasını öngören düzenlemenin bir detayı daha ortaya çıktı. İkramiye düzenlemesinden sadece çalışan emeklilerin değil, 17 özel banka bünyesindeki sandıklar üzerinden emekli olan yaklaşık 150 bin kişinin de yararlanamayacağı öğrenildi. Yapı Kredi Bankası Emeklileri Sosyal Yardımlaşma Derneği’nden Ali Alphan, özel banka sandıklarından emekli olanların da söz konusu ikramiyelerden yararlanabilmesi için kanun çıkartılması gerektiğini söyledi.

ANKA Haber Ajansı’ndan Ceylan Sağlam’a konuşan Alphan, şunları söyledi:

“Yapı Kredi Bankası emeklisiyim. Bizler, dernek statüsü altında çalışma yürütüyoruz. Dolayısıyla Yapı Kredi Bankası’nda yaklaşık 9 bin emeklisi var. Bu kişilerin hakları için 5 yıldır mücadele yürütüyoruz. Bir genel merkezimiz, 5 tane şubemiz var. 17 özel banka emeklilerinin bu mağduriyeti yaşadığını iletmek isterim. Bunu biz daha önce de bayram ikramiyelerinde de yaşadık.

Bugün hükümeti yönetenler tarafından verilen 5 bin liralık ikramiyenin özel sandık emeklilerini kapsamadığını öğrendik. Biz özel sandık emeklileri olarak bu konuda çok üzgünüz. Hem devleti yönetenler hem de kendi kurumlarımızdaki işverenler tarafından iki arada bir derede bırakıldık.

“DEVLET AYRIMCILIK YAPIYOR”

İşin özü, bayram ikramiyelerinde olduğu gibi emeklilere 5 bin TL ikramiye çalışması yürüttü. Çalışanlara söz konusu verilmeyecek olan ikramiyeler anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Devlet, bize de özel emekli sandığından emekli olduğumuz için bir ayrımcılık yapıyor. Bizim sıkıntı duyduğumuz şey bu. Biz zamanında devlete vergimizi ödedik, primlerimizi de ödedik. SGK’lı nasıl primini ödediyse biz de ödedik. Bizim üzüntümüz şu: devlet, bu konuda ben kendi 12 milyon emeklime bu parayı veriyorum, siz özel sandık emeklilerinin sahipleri bankalarda bu parayı kendi kasanızdan ödeyin diyebilir. Fakat, bu sözler genelde sözde kalıyor. Aslında devleti yönetenler şunu yapmalı, ‘sen bu emekliyi sahiplenmek zorundasın. Nasıl ki ben 12 milyon emekliye bayram ikramiyelerini ya da iyileştirmeleri ödüyorsam, sen de bunu kendi bankandan emekli olanlara öde’ diye Meclis’te yasa çıkarmalıdır. Ancak, bu yükümlülük ile banka sahipleri, banka vakıfları bu değerlendirmeler ile ancak kendi emeklilerine para ödeyebilir.

Biz kime gideceğiz? Bu devletin vatandaşı olarak hakkımızı nerede savunacağız? Nereden? Kendi işverenlerimizden mi devletten mi? Şunu istiyoruz, bizim garantörlerimiz Yapı Kredi Bankası. Burada, vakıf yöneticilerinin iyileştirmelerin, katkı olarak yapılan paraların bir dahili yok. Bunu çıkaran devleti yönetenler. Dolayısıyla bu yapılan iyileştirmelrden SGK kapsamında olan emekliler yararlanırken 150 bin kişi civarında özel sandıklardan emekli olanlar yararlanamıyor. İşin garipliği burada.

Biz bu süreci bayram ikramiyelerinde de yaşadık, yaklaşık 5 yıl önce devleti yönetenler hem Kurban Bayramı hem Ramazan Bayramı’nda ödenen bir maaş tutarındaki ikramiyeyi 12 milyon emekli aldı. Biz 2 yıl öncesine kadar bu bayram ikramiyelerini alamadık. İşverenlerimiz ile görüşmeler yaparak taleplerimizi ilettik. İşveren o dönemlerde bayram ikramiyelerini faizi ile birlikte ödedi. Bu 5 bin lira ödeme konusunda da aynı filmi seyredeceğiz. Bizim bu serzenişlerimizi iletmeye çalışacağız.

Adaletli bir sistemle karşı karşıya değiliz. 65 yaş üstü insanları devlet de işveren de yük olarak görüyor. Hem sağlık açısından hem maliyet açısından. Ama biz kendimizi bu ülkeye adamış yurtsever insanlar olarak sadece haklarımızı talep ediyoruz. Devleti yönetenler, Meclis’te yer alan milletvekilleri hem 5 bin hem bayram ikramiyesi ödeyecek kapsam alanlarını genişleterek 17 bankadan emekli maaşı alanları mağdur etmeyi ortadan kaldırmalılar. Biz öksüz, yetim bırakıldık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx