Erzincan’da son durum: Bakan Yerlikaya’dan yeni açıklama

Dün Erzincan’ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kayması, herkesi derinden etkiledi.

Çöpler köyünde bulunan altın madeninde meydana gelen sonucu, 9 işçi göçük altında kaldı.

İşçilerin göçük altında kalmasının ardından bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi sevk edildi.

Kurtarma çalışmaları sürerken geceden beri bölgede olan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan yeni bir açıklama daha geldi.

Basın mensuplarının karşısına çıkan Bakan Yerlikaya, işçilerin yerlerinin bilinip bilinmediğine ve bölgedeki son duruma dair şu ifadeleri kullandı;

İşçilerin yerlerine dair

İnsan kaynakları ve personel açısından hiçbir ihtiyacımız yok. Yapılan tüm değerlendirmelerde aradığımız arkadaşlar 5’inin bir konteyner içinde yer aldığı, 3’ünün bir araç içinde ve aynı bölgede yer aldığı, bir şoför kardeşimizin de kamyon içinde başka bir bölgede olduğu değerlendiriliyor.

“100 dönüme yayılmış bir kütleden bahsediyoruz”

100 dönüme yayılmış bir kütleden bahsediyoruz. Bu kütle içinde bir avantajımız var. Araç içinde olan ve konteyner içinde olan demek bizim metal radar tespitleriyle birlikte bu kütleler üzerinde arama yapmaya başladık. Bu radar taramalarıyla bu araçlar ve konteynerle ilgili bir iz alır almaz oraya odaklanıp mesafe almak istiyoruz.

“Cumhurbaşkanımıza sürekli bilgi veriyoruz ve talimatlarını alıyoruz”

Arama-kurtarma personelinin çalıştığı yerde heyelan riski yok. Arama-kurtarma çalışmalarının güvenliğinden taviz vermeden çalışmalara devam etmek istiyoruz. Duamız, temennimiz güzel haber vermek. Bu noktada çalışıyoruz. İnşallah hayırlı haber vermek bizlere nasip olur. Medyamız, olayı anbean iletmek için gayret gösteriyor. Teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza sürekli bilgi veriyoruz ve talimatlarını alıyoruz.

Aramayı seri yapmamız lazım. Bunun için avantajımız, radarla radarın derinliğine geldiği mesafede bunlara erişebiliriz. Gece-gündüz durmayacağız arama-kurtarma çalışmalarını sürdüreceğiz. Bölgede bin 708 personel görev yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx