DEAŞ saldırılarında hep aynı iz!

İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde bir kişinin haytını kaybettiği silahlı saldırıyı Tacikistan uyruklu A.K. ve Rusya uyruklu D.T.’nin düzenlediği belirlenmişti. Polisin operasyonuyla Başakşehir ilçesinde saklandıkları evde yakalanan 2 teröristin bağlantılarına ilişkin soruşturma derinleştiriliyor.

Gözaltındaki şüpheliler A.K. ile D.T’nin terör örgütü DEAŞ ile bağlantıları araştırılıyor. Kilise saldırganlarının Tacikistan ve Rusya asıllı olmaları, DEAŞ’ın önceki yıllardaki saldırılarda Orta Asya kökenli tetikçilerini gündeme taşıdı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Zanlıların her ikisinin de yabancı uyruklu olduğunu ifade etmek istiyorum. Biri Tacikistanlı, diğeri Rusyalı olan bu iki yabancı uyruklunun DEAŞ’lı olduklarını değerlendiriyoruz.” demişti.

 

YILBAŞI SALDIRISININ TETİKÇİSİ ÖZBEK

Aydınlık gazetesinin haberine göre, 1 Ocak 2017’de Ortaköy’deki Reina isimli gece kulübünde düzenlenen saldırıyı DEAŞ üstlenmiş, saldırganın Özbekistan vatandaşı Abdulkadir Masharipov olduğu ortaya çıkmıştı.

Saldırıda 39 kişi hayatını kaybederken 70 kişi de yaralanmıştı.

HAVALİMANI SALDIRGANLARI ÖZBEK VE KIRGIZ

DEAŞ’ın yabancı uyruklu isimlerle yaptığı saldırılardan biri de Atatürk Havaalimanı saldırısıydı. 28 Haziran 2016’daki saldırıda biri Özbek, diğeri Kırgız olan 3 saldırgan, İstanbul Atatürk Havaalanı’nda bombalı ve silahlı saldırı düzenledi.

Olayda, saldırganlar hariç 45 kişi hayatını kaybetmiş, 230’dan fazla kişi yaralanmıştı. Yabancı saldırganların isimlerinin Rakhım Bulgarov ve Vadım Osmanov olduğu tespit edilmişti.

Terör örgütü DEAŞ’ın bir başka saldırısında 10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nda vatandaşlar hedef alınmıştı. DEAŞ, biri Türk biri Suriye uyruklu teröristi, saldırı için Gaziantep’ten Ankara’ya göndermişti. İki canlı bombanın patlatıldığı saldırıda, 2’si çocuk 100 kişi can vermiş, 391 kişi yaralanmıştı.

ABD’DEN YÜKSELEN İTİRAF: ‘DEAŞ’I OBAMA KURDU’

2016’daki ABD Başkanlığı seçim çalışmaları sırasında Cumhuriyetçi Parti’nin Adayı Donald Trump, dönemin Başkanı Barack Obama’yı “DEAŞ’ın kurucusu”, Demokrat Parti’nin Adayı rakibi Hillary Clinton’ı da “DEAŞ’ın kurucu ortağı” diye tanımlamıştı.

10 Ağustos 2016’daki Florida mitinginde konuşan Trump, DEAŞ için, “Başkan Obama’yı onurlandırıyorlar. Obama DEAŞ’ın kurucusu. Onlar DEAŞ’ın en değerli oyuncaları.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx