Bu Hafta Kripto Para Alanı 8 Büyük Gelişmeyi İzleyecek!

Geride kalan, beklenmedik gelişmelerin yaşandığı bir haftada kripto para piyasası güçlü bir duruş sergiledi. Bu da Bitcoin’in fiyatının yukarı yönlü seyrini sürdürmesini sağladı. Binance’in eski CEO’su Changpeng Zhao’nun şok edici bir kararla ABD’de yasal takibata uğraması, en kritik gelişmeydi. Kripto topluluğu bu çalkantılı zamanlardan geçerken, dikkatler yeni haftada kripto para kullanıcılarını etkileyebilecek yaklaşan makroekonomik göstergelere çevriliyor. İşte detaylar…

Kripto para birimleri için dikkat: Ekonomik takvimde neler öne çıkıyor?

Pazartesi ve Salı günleri makroekonomik açıdan çok önemli gelişmeler olmayacak. Ancak Çarşamba günü, 29 Kasım, ABD’deki önemli olaylara odaklanılacak. Saat 16:30’da ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) Çeyrekten Çeyreğe (QoQ) verileri açıklanacak ve beklentiler bir önceki rakam olan %2,1’i aşarak %4,9 olarak belirlenecek. Bu ekonomik gösterge, ülke ekonomisinin sağlığı hakkında önemli bilgiler sağlıyor.

Günün ilerleyen saatlerinde, 21:45’te dikkatler FED üyesi Mester’in konuşmasına çevrilecek. Bunu takiben, saat 22:00’de, FED’in Bej Kitap belgesi yayınlanacak ve çeşitli sektörlerdeki ekonomik koşullar ve eğilimlere ilişkin kapsamlı bir genel bakış sunulacak.  Bu açıklamalar arasında kripto paralara yer verilip verilmeyeceği belli değil. Ancak kripto paraların da genel ekonomik gelişmelerden etkilenme olasılığı var. Bu nedenle, söz konusu açıklamalar, Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının takibinde olacak.

Avrupa’da da kritik veriler açığa çıkıyor

Perşembe günü, saat 13:00’te açıklanacak olan Avro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Yıllık verileri küresel bir bakış açısı getirmektedir. Beklentiler %2,8 ile bir önceki rakam olan %2,9’dan biraz daha düşük. Bu veri Avro Bölgesi’ndeki enflasyonist baskılara ışık tutacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırımcılar saat 16:30’da ABD Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi Aylık ve Yıllık rakamlarının açıklanmasını izleyecekler. Ayrıca, ABD İlk İşsizlik Başvuruları verisinin açıklanması planlanıyor ve beklentiler bir önceki 209 bine göre hafif bir artışla 218 bin seviyesinde.

Son olarak FED Başkanı Jerome Powell’ın 1 Aralık Cuma günü saat 19:00’da yapacağı konuşmayla hafta merakla beklenen bir etkinlikle sona eriyor. Powell’ın ekonomik manzaraya ve potansiyel politika yönlerine ilişkin görüşleri, kripto para piyasası da dahil olmak üzere piyasa duyarlılığını önemli ölçüde etkileyebilir. Kripto para piyasası düzenleyici eylemler ve yasal işlemlerden kaynaklanan zorluklarla mücadele ediyor. Bu sırada, Bitcoin’in dayanıklılığı belirginliğini koruyor. Yatırımcılar ve meraklılar, daha geniş finansal ortam ve dolayısıyla kripto para piyasası üzerindeki potansiyel etkiyi ölçmek için tartışılan ekonomik göstergeleri yakından izleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx