Böbreğini satmak isterken yakalandı: 3 şüpheli sınır dışı edildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü görevlilerince, organ-doku ticareti suçu ile mücadele amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, 16 Haziran’da bir operasyon gerçekleştirildi.

İstanbul’da faaliyet gösteren özel bir hastaneye giden ve üvey kardeş olduklarını belirten Kırgızistan uyruklu D.I ve Z.A.U. isimli şahısların böbrek nakli olmak için başvuruda bulundukları operasyon kapsamında tespit edildi.

KARDEŞ OLMADIKLARI TESPİT EDİLDİ

Yapılan incelemelerde şahısların ibraz ettikleri evrakların sahte olabileceği değerlendirilerek, D.I. isimli şahsın böbrek alıcısı Z.A.U. isimli şahsın ise donör olduğu belirlendi.

BORCUNA KARŞILIK BÖBREĞİNİ SATACAKMIŞ

İncelemelerde, donör Z.A.U.’nin Kırgızistan’da 40 bin Kırgız Somu (yaklaşık 10 bin TL) borcu olduğu ve bu borcu ödemek amacıyla böbreğini satmaya karar verdiği anlaşıldı. Kırgızistan’da internet üzerinden tanıştığı bir şahsın borcunu ödemesi karşılığında kendisini böbrek alıcısı D.I. ve bu şahsın abisi E.A. isimli şahsa yönlendirdiği, şahısların üvey kardeş gibi görünmeleri için sahte belgeleri de bu şahsın hazırladığı tespit edildi. Ayrıca böbrek alıcısı çocuk şahsın abisi E.A.’nın Kırgızistan’daki aracı şahıs ile nakil için 48 bin dolar karşılığında anlaştığı da tespit edildi.

Operasyon kapsamında Z.A.U., D.I., ve E.A. isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alındı.

Konu ile ilgili işlemlerinin tamamlanmasının ardından adli makamlara sevk edilen şüpheli şahıslar çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılarak sınır dışı işlemleri için geri gönderme merkezine teslim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx