ABD’deki Kritik Kripto Para Toplantısında Neler Konuşuldu?

ABD’li kanun koyucu, kripto para düzenleme çerçevesini değerlendirirken SEC davalarına başvuruyor. Temsilci Maxine Waters’a göre, önerilen bir çerçeve kapsamında kripto firmalarına geçici kayıt verilmesi, ‘kötü aktörleri’ ‘hapisten bedava çıkma’ kartıyla ödüllendirmek anlamına gelebilir.

Geçici kayıt, kötü aktörlerine ödül anlamına gelebilir!”

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komite üyeleri, dijital varlık ekosistemi için netliği tartışmak üzere bir araya geldi. Katılımcılardan bazıları, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto firmalarına karşı son yasal işlemlerinden bahsetti. Komitenin 13 Haziran’daki bir oturumunda, kıdemli üye Maxine Waters, Demokratların Cumhuriyetçiler tarafından dijital varlıkların düzenlenmesi konusunda sunulan önerilen bir çerçeveye “ciddi ve düşünceli bir bakış” attığını söyledi. Komite başkanı Patrick McHenry, Temmuz ayındaki kongre tatilinin ardından yapılacak düzenlemelerden bahsetti. Bunlarla birlikte bir tasarı taslağı üzerinde iki partili onay beklediğini kaydetti.

Maxine Waters, iki siyasi parti arasında kapsamlı analizler ve işbirliği olmadan, ilerlemenin dezavantajlılarına değindi. Bu durumda, mevzuatın potansiyel dolandırıcılık ve müşteri fonlarının kötüye kullanımı için kapıyı açık bırakabileceğini belirtti. Kaliforniya Temsilcisi FTX’in çöküşüne ve eski CEO Sam Bankman-Fried’in cezai suçlamalarına atıf yaptı. Ayrıca, SEC’in Binance ve Coinbase’e karşı son eylemlerine göndermelerde bulundu. Bu bağlamda Waters, şu hususların altını çizdi:

Cumhuriyetçi tasarının, şu anda menkul kıymetler yasalarımızı ihlal ettiği için dava edilen kripto firmalarının geçici kayıt yoluyla iş yapmaya devam etmelerine izin vermesinden özellikle endişeliyim. Tasarı, dolandırıcılık yapmış olsalar bile SEC tarafından kripto firmalarına karşı herhangi bir yaptırım eylemini durduruyor gibi görünüyor. Bu geçici kayıt, kötü aktörleri ‘hapisten bedava çıkma’ kartıyla ödüllendirebilir ve tüketicilere ve yatırımcılara zarar vermeye devam etmelerine izin verebilir.

https://twitter.com/FSCDems/status/1668607761792356355

Aaron Kaplan: Sonunda zara gören ABD halkı oldu!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, 2 Haziran’da bir yasa tasarısı sundu. Bu tasarı, dijital varlık ticaret platformlarının bir alternatif ticaret sistemi olarak kaydolmasını zorunlu hale getiriyor. Bu doğrultuda, bunu kabul etmeyen platformların çalışmasına izin vermeyecek. Bununla birlikte, kayıtlı firmaların “dijital emtia ve ödeme stablecoin’leri” sunmasına izin verecek. Buna ilaveten SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dijital varlıkların düzenlenmesinde oynadıkları rolleri de yeniden yapılandıracak. Prometheum kurucusu ve eş CEO’su Aaron Kaplan duruşmada, şu açıklamaları yaptı:

FTX söz konusu olduğunda ve Binance ve Coinbase söz konusu olduğunda ihlaller ya da ihlal iddiaları söz konusu olduğunda çantayı elinde tutan Amerikan halkı oldu. İleriye dönük en iyi yol oldukça açık. Bu da federal menkul kıymetler yasalarının (SEC aracılığıyla) uygulanmasıdır.

Kripto para sektörü için düzenleme-yaptırım yaklaşımına tepkiler

Diğer kanun yapıcılar SEC’in görünüşteki düzenleme-yaptırım yaklaşımına farklı tepkiler verdiler. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde de yer alan Cumhuriyetçi Ohio Temsilcisi Warren Davidson 12 Haziran’da SEC Başkanı Gary Gensler’in komisyondaki yetkileri yeniden yapılandıracak bir yasa ile görevden alınmasını önerdi. Ancak, bu hamlenin yasallığı belirsiz.

SEC davalarının ortasında Binance.US, komisyonun fonlarını dondurma çabalarına karşı geri adım attı. Son gelişmelerde, Columbia Bölgesi’nden bir yargıç SEC’in, Binance ve Binance.US’nin varlıkları nasıl idare edeceğini değerlendiriyordu. Ayrıca, bekleyen diğer yasal işlemlerle ilgili rakip önergelerini ele alıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir