Van’da Urartulara ilişkin en yüksek rakımdaki kale kalıntısı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Lideri Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu başkanlığındaki hafriyat takımı, ilçedeki tarihi yapıların ortaya çıkarılarak turizme kazandırılması emeliyle Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Projesi’ni başlattı.

AA’da yer alan habere nazaran; Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün desteklediği proje kapsamında ilçeye 40 kilometre uzaklıktaki Örmeli Mahallesi’ne giden hafriyat grubu, 3 bin 300 rakımlı Kara Dağ’a tırmandı.


Yeni kale kalıntısı

Profesyonel dağcı Mustafa Bingöl’ün rehberliğinde yaklaşık 4 saat süren tırmanışın akabinde tepeye ulaşan arkeolog, antropolog, sanat tarihçilerinden oluşan 10 kişilik grup, bölgedeki yüzey araştırmaları sırasında Urartular devrine ilişkin antik yol ve yeni bir kale kalıntısı tespit etti.

Kaya ve kum taşlarından yapılan yaklaşık bir kilometrelik antik yol ile 70 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki kale kalıntısında 7 metre çapında büyük sarnıç, surlar ve çok sayıda seramik kalıntıları da bulundu.

Urartu yönetici kesitinin kullandığı bedellendirilen kalenin Demir Çağ’da da farklı medeniyetlere konut sahipliği yaptığı belirlendi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.