Türkiye – Gürcistan EuroBasket maçında kavga çıktı! Ömer patladı; Turnuvadan çekiliriz

Euro Basket 2022 Türkiye A Milli Erkek Basketbol Takımı, Gürcistan ile karşı karşıya geldi. 12 Dev Adam’ın 88-83 kaybettiği maçın son çeyreğinde hata yapıldı.

4:48’de durdurulması gereken süre, 4:26’ya kadar devam etti. Türkiye, maç sonunda bu durum için kural hatası itirazında bulundu.

4:48 kala Furkan’a sert faul!
Mücadelenin son periyoduna iyi başlayan taraf olan Türkiye, çeyreğe 4 sayı geride başlamasına rağmen farkı 1 sayıya kadar indirdi. Maçın bitimine 4:48 kala 3 sayılık Gürcistan üstünlüğü varken Sanadze, Furkan Korkmaz’a sert bir faul yaptı. Faulün ardından hakeme itiraz eden Gürcü basketbolcu, temsilcimize dönerek bir şeyler söyledi.

Kavga çıktı, süre aktı
Sanadze’nin söyledikleri Furkan Korkmaz’ı oldukça sinirlendirdi. Furkan’ın Sanadze’nin üzerine yürümesiyle ortalık karıştı. İtişmeler yaşanırken araya hakemler ve diğer oyuncular girdi. Sakin yapısı ile tanınan Furkan, hiç bu kadar öfkeli görüşmemişti. İki basketbolcunun da diskalifiye edilmesiyle sonuçlanan olayda maç saati akmaya devam etti.

Hakemler izlemedi, maç 4:26’dan devam etti
Alperen Şengün’ün faul atışı için çizgiye geldiği sırada maç saatinde 4:26 yazıyordu. Tam 22 saniye kavga sırasında eridi. Ay-Yıldızlı taraf duruma itiraz etse de hakemler izlemeye gitmedi.

Kural hatası itirazı yapıldı
Maçın sona ermesinin ardından ilk 15 dakika içinde itiraz hakkı bulunan Türkiye, bu hakkını kullandı. Milli Takım, Furkan Korkmaz ile Duda Sanadze’nin diskalifiye edildiği pozisyonda maç saati durmadığı için sonuca itiraz etti. Kural hatası ya da hakem hatası tartışılacak. Müsabakada kural hatasının yapıldığına karar verilirse maçın tekrarı gündeme gelecek.

‘Turnuvadan çekiliriz’
Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Genel Koordinatörlük görevi yapan Ömer Onan: “Ben buradan FIBA’ya sesleniyorum, o koridordaki tüm kameraları dakika dakika bizim önümüze getirecekler. Eğer getirmeyeceklerse, biz turnuvadan çekileceğiz. Resmen yumruk yumruğa birbirimize girecektik Gürcistan polisiyle. “Hidayet başkanla da konuştuk. Güvenlik gelsin belli ki korumayacaklar. Bütün kameraları getirecekler, bakalım ne olmuş. Maçta kural hatası da var. Nereden baksanız, tutulacak hiçbir tarafı yok. Oynamayan oyuncular maç sonu koridorda gelip bize saldırıyor. Polis bizi koruduğunu iddia ediyor ancak bizi ittiriyorlar. Ben oyuncu oldum, hiç böyle bir şey görmedim. FIBA tamamen bu işin sorumlusu. Maçta net olarak kural hatası var. Kaptan itiraz etti, parasını da ödeyeceğiz. Bugün Litvanya maçında da kural hatası olmuş, ancak turnuvada tekrar ettirirler mi bilmiyorum. Maçtan sonra kaptan imzasını attı, süreci göreceğiz.” konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.