Türk Toraks Derneği’nin araştırması ortaya koydu: Pandemideki vefatlar de sınıfsal

Koronavirüs salgını toplumsal eşitsizlikleri tekrar gündeme getirdi. Türk Toraks Derneği Etraf Problemleri ve Akciğer Sıhhati Çalışma Kümesi, İstanbul’daki koronavirüs ölümlerinin sosyoekonomik seviye ve hava kirliliğiyle ilgisini inceledi. Araştırma, ölümlerin ekonomik durum ve hava kirliliğiyle bağlantısı olduğunu ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarına nazaran ilçe seviyesinde sosyoekonomik durum kötüleştikçe koronavirüse bağlı vefatlar arttı. Hava kirliliğinin yüksek olduğu, emekçilerin ve fakir nüfusun ağır olarak yaşadığı bölgelerde daha çok hadise ve vefat görüldü. 

Araştırma sonuçlarına nazaran sosyoekonomik durumdaki her yüzde 20’lik düşüşte, mevt oranları yüzde 4 oranında arttı. İstanbul’un ilçelerindeki yaşlı nüfusun yüzde 10’un üzerinde olması da toplam nüfustaki koronavirüs vefatlarını yüzde 35 artırdı. 

Türk Toraks Derneği Etraf Problemleri ve Akciğer Sıhhati Çalışma Kümesi Yürütme Konseyi Üyesi Dr. Nilüfer Aykaç araştırmanın sonuçlarını Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. Aykaç, koronavirüsün eşitlikçi bir virüs olmadığını belirterek “Bu virüs kırılgan kümeleri, yaşlıları, fakirleri daha fazla etkiledi. Pandemi bize göstermiştir ki; virüs değil toplumsal şartlar, insan eliyle yaratılan uygarlık, eşitsizliği var ediyor. Böylesi eşitsiz bir ortamda virüs kırılgan kümeleri öncelikle tehdit ediyor. Hava kirliliği arttıkça koronavirüse bağlı vefatlar daha fazla oluyor. Fakirseniz, hane halkı geliriniz düşükse ve konut içi hane halkı sayısı yüksekse koronavirüs daha öldürücü olabiliyor” diye konuştu. 

HERKES EŞİT DEĞİL

Koronavirüsün dünyanın ekonomik ve politik yapısındaki pek çok açığı ve çelişkileri açığa çıkardığını belirten Aykaç, “Salgının, çok önemli tıbbi, ruhsal ve sosyolojik tesirlere sahip olduğu izlenirken çok güçlü bir iktisadi kâbusu da ortaya çıkardığı görüldü. Lakin bu ekonomik kâbus tüm sınıflar için birebir şiddette yaşanmadı. Fakirleri, emekçileri, işsizleri ve göçmenleri daha fazla etkiledi” dedi. Virüs enfeksiyonlarının sınıfsız olmadığının altını çizen Aykaç, “Büyük kentlerin her tarafı eşit değil. İnsanların çalışmak için konuttan çıkmak zorunda olduğu yerler, emekçilerin ağır olarak yaşadığı, daha fakir nüfusun ağır olduğu bölgeler. Bu bölgelerde salgının arttığını görüyoruz. Virüs potansiyel olarak herkesi etkilemekte lakin ölümlerin ve salgının artış suratının yüksek olduğu yerlere bakıldığında toplumsal eşitsizliklerinin ve kırılganlıklarının ön plana çıktığı görülmektedir” açıklaması yaptı.

ÇALIŞMAK ZORUNDA KALDILAR

Dr. Nilüfer Aykaç ve Dr. Osman Elbek, pandemi boyunca uygulanan sokağa çıkma yasaklarında İstanbul trafiğindeki yoğunluğa ait de bir araştırma yaptı. Bu devirde trafikteki en ağır hareketlilik mavi yaka olarak tabir edilen emekçilerin ağır olarak yaşadığı ilçelerde gözlendi. Bu bölgelerin Avcılar, Bahçelievler, Esenyurt, Küçükçekmece, Kurtköy, Pendik, Samandıra, Ümraniye ve Tuzla’da olduğu izlendi. 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.