Türk Ağır Bakım Derneği Başkanı’ndan korkutan açıklama

Türk Ağır Bakım Derneği Lideri Prof. Dr. Oktay Demirkıran, birkaç ay evvel neredeyse tüm hastanelerde kapanan covid-19 ağır bakım servislerinin yine açılmaya başlandığını, hatta birtakım hastanelerde şimdiden yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını söyledi.

Yeni varyant BA 2.25’le birlikte covid müspet olaylar süratle artıyor.

Türk Ağır bakım Derneği Lideri Prof. Dr. Oktay Demirkıran, ağır bakım servislerinde yine covid alarmının başladığına dikkat çekerek ikazlarda bulundu.

Prof. Dr. Demirkıran, şöyle konuştu:

*Hastanelerde dahi hasta ya da hasta yakınlarının, hatta bazen sıhhat işçisinin maske kullanmadığına şahit oluyoruz.

Sağlık işçisi ortasında da covid olumluluk oranları artıyor. Avrupa’da hava yolu dalında önemli bir aksama var. Zira covid olumluluk oranları yer çalışanında yüzde 50, uçuş işçisinde ise yüzde 25’lere ulaşmış durumda.

*Aynı tehlike sıhhat bölümümüz için de geçerli. Sıhhat çalışanı ortasında hastalığın yayılması nedeniyle sıhhat hizmetlerinde aksamalar yaşayabiliriz.

Prof. Dr. Demirkıran, kimi hastanelerde covid ağır bakım dolduğu için hastaların başka hastanelere sevk edildiğini belirtti.

“COVİD AĞIR BAKIMLAR YALNIZCA 2 AY KAPALI KALABİLDİ”

2 ay evvel covid ağır bakımların tek tek kapandığını konuşurken bu kadar kısa müddette bu duruma gelindiğini belirten Prof. Dr. Demirkıran, şöyle konuştu:

*Birkaç ay içinde tekrar covid ağır bakımları faal olarak kullanmaya başladık ne yazık ki.

*Düşük kapasiteye getirdiğimiz covid ağır bakımların bu kapasiteleri şu anda dolmaya başladı.

*Türk Ağır Bakım Derneği’ne Türkiye’den gelen dataları değerlendirdiğimizde , covid için ayrılan ağır bakımlardaki doluluk oranlarının gitgide arttığını görüyoruz.

*Hatta kimi hastanelerin covid ağır bakım ve servislerinin dolduğu ve o hastanelere covid hadisesi kabul edemediklerini şahsen öğreniyoruz.

*Türkiye genelinde de ne yazık ki tıpkı durum geçerli. Hatta bu hafta ve önümüzdeki hafta içerisinde daha da artacağını düşünüyorum ne yazık ki.

*Şu anda kentler açısından değerlendirdiğimizde ülkemizde İstanbul’da en fazla ağır bakım hastası var üzere görünüyor.

“ÇOĞU KİŞİ KOVİD OLDUĞUNDAN HABERSİZ, MASKESİZ DOLAŞIYOR”

Yeni varyant nedeniyle hasta sayılarının süratle arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Demirkıran, belirtilerinde ciddiye alınmadığını kaydetti ve şunları söyledi:

*Çevrenizde gördüğünüz iki bireyden birinin covid olduğunu anlıyorsunuz. Bu periyotta en büyük karışıklığı da bu şahısların bu olayı bir klima çarpmasına çoğunlukla bağlıyor olması.

*’Klimanın karşısında durdum, soğuk içtim, soğuk yedim’ üzere boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürüğü bunlara bağlamaları; test yaptırdıklarında ise olumlu çıkmalarını görüyoruz.

*Bu şahıslar de ortamızda dolaşıyorlar ve nasıl dolaşıyorlar? Maskesiz dolaşıyorlar! Şu anda maske kullanımının da çok çok düştüğünü görüyoruz.

*Bu şartlarda bulaş olayları da kolaylıkla gerçekleşir. Örneğin toplu taşımalarda maalesef öksüren hastalar, sekresyon çıkaranların, maskesiz olduklarını ben kendi gözlerimle de gördüm. Hiç kimsenin bu bahiste bir önlemi de yok.

*Hava yollarında da maske kalktı; uçağa bindiğinizde yalnızca birkaç şahısta maske görüyorsunuz. Bu uzun tatil periyodundan sonra, bir ortaya gelinen toplu eğlencelerden sonra, muhtemelen olgu sayıları daha da artacak.

“SAĞLIK İŞÇİSİ ORTASINDA DA HASTA OLANLAR ARTIYOR”

Hastanelerde Kovid için ayrılan servislerin de süratle dolmaya başladığına işaret eden Prof. Dr. Demirkıran, “Şu anda Kovid için ayrılmış olan servisler doluyor. Senaryo tekrar daha evvelki dalgalardaki üzere olağan servislerin Kovid servisine de dönüşüne gerçek gidiyor. Hastanelerde dahi maske takılmıyor. Hasta ve hasta yakınlarının maskesiz olduğunu görüyor ve uyarmaya çalışıyoruz. Hatta sıhhat çalışanlarında da maalesef maske takmayanlar var. Onları da uyarmak zorunda kalıyoruz. Şu an itibariyle Avrupa’da örneğin havayollarında uçuşlar aksıyor. Bunun en büyük nedeni, yer işçisinin yüzde 50’si, uçuş çalışanının ise yüzde 25’inin Kovid olması. Birebir durum sıhhat sisteminde de geçerli olacaktır. Hemşireler, başka sıhhat işçisi arkadaşlar, doktorlarımız hastalandıkça, maalesef hastalara bakacak sıhhat elemanı sayısı da düşecek ve hizmette de aksama ister istemez kelam konusu olacak. Bu nedenle maske takmanın, aşılamanın ve dezenfeksiyon ehemmiyetini bir kere daha tekrar vurgulamak istiyorum. Hatırlatma dozu gelmiş olanların kesinlikle aşılarını yaptırması lazım. Hastalığın neredeyse ortadan kalktığının düşünülmesi ve bir rahatlama devrine girilmesiyle hatırlatma dozları da yaptırılmıyor. Şu anda ağır bakımlarda yaşlı hasta kümesi ve risk kümesi yüksek hastalar daha çok. Zira hatırlatma dozlarını yaptırmadıkları için daha önemli bir risk altındalar” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.