TBMM, e-ticaret düzenlemesini kabul etti

Türkiye Büyüm Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda ‘Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ iktidar ve muhalefet partilerinin oy birliğiyle kabul edildi.

Genel Kurul’dan geçen 13 unsurluk yasa teklifi ile elektronik ticarette (e-ticaret) tekelleşmenin önüne geçilmesi maksadıyla tüm elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılarına yükümlülükler getirildi.

DHA’nın haberine nazaran; kanun teklifi, rekabeti bozucu yahut sınırlayıcı faaliyetleri engelleme, e-ticarette çok oyunculu bir yapının tesisi, fikri ve sınai mülkiyet ihlallerinin önlenmesine dönük düzenlemeler içeriyor.

Haksız formda satıcılardan fiyat alınması önlenecek

Düzenlemede; e-ticarette meydana gelen haksız ticari uygulamalar engellenecek.

Hizmet sağlayıcılar tarafından satıcılara yapılacak ödemelere ait süreler kısaltılacak.

Herhangi bir hizmet verilmeden haksız halde satıcılardan fiyat alınması önlenecek.

Hizmet sağlayıcıların, kendisinin yahut ekonomik bütünlük içinde bulunduğu bireylerin markalarını taşıyan malları satışa sunması veya satışına aracılık etmesi engellenecek.

Hizmet sağlayıcıların haksız rekabet etmesi engellenecek

Net süreç hacmi 10 milyar TL üzerinde olan elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılara getirilen yükümlülükler kapsamında; elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıları lisanslandırılacak.

Hizmet sağlayıcıların elde ettiği dataları kullanarak bünyesindeki satıcılarla haksız rekabet etmesi engellenecek.

Satıcılar, kendilerine ilişkin bilgileri diledikleri vakit öteki e-ticaret pazar yerlerine taşıyabilecek.

Birden fazla e-ticaret ortamında faaliyet gösterilmesi halinde bu ortamlar ortasında erişim imkanı sunulmayacak.

Bağımsız kontrol kuruluşunca hazırlanan kontrol raporu, Ticaret Bakanlığı’na sunulacak.

Elektronik para faaliyetlerine ait sınırlamalar getirilecek

Net süreç hacmi 30 milyar TL ve süreç sayısı 100 binin üzerindeki e-ticaret hizmet sağlayıcılarıyla ilgili, hizmet sağlayıcıların pazar yerlerinin piyasadaki rakipleri dışlayıcı halde reklam ve indirim faaliyetlerinde bulunması önlenecek.

Hizmet sağlayıcının, satıcıların alternatif kanallardan birebir ya da farklı fiyattan mal yahut hizmet sunulmasını ya da reklam yapılmasını kısıtlaması engellenecek.

Herhangi bir şahıstan mal yahut hizmet teminine zorlamasının önüne geçilecek.

Net süreç hacmi 60 milyar TL ve süreç sayısı 100 binin üzerinde olan elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıların ise pazar yerlerinde gerçekleştirdikleri cüzdan gibisi elektronik para faaliyetlerine ait sınırlamalar getirilecek.

Kargoculuk faaliyetleri kısıtlanacak

Mal yahut hizmet ilanlarının yayımlanmasına elektronik ortam sağlaması halinde, birebir ortamda mal yahut hizmet teminine yönelik mukavele yapılmasına ya da sipariş verilmesine imkan sağlanması engellenecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.