Sudan’da askeri idare aksisi şovlarda can kaybı artıyor

Sudan’da geçtiğimiz sene idaresi ele geçiren askeri idareye karşı düzenlenen protestolarda 6 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken, bugüne kadar protestolardaki can kaybının 109’a yükseldiği aktarıldı.

Sudan’da halkın geçtiğimiz sene 25 Ekim’deki askeri müdahalenin akabinde idarenin büsbütün sivillere devredilmesine yönelik başlattığı protestolar devam ediyor. Ağır güvenlik tedbirleri ve bağlantı kesintilerine karşın yüzlerce kişi, başşehir Hartum, Omdurman ve Bahri’de sokağa indi. Protestoculardan kimileri, evvelki şovlarda öldürülenler için adalet daveti yapan pankartlar taşırken, kimileri ise ordunun ekonomik varlıklarına atıfta bulunan pankartlar açarak, “Burhan, kışlaya geri dönün ve şirketlerinizi teslim edin” sloganı attılar.

Güvenlik güçleri, göstericilere göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve ateş ederek müdahale etti. Görgü şahitleri, kelam konusu protestoları yılın en kalabalığı olduğunu aktardı. Protestocular, Hartum’un ana caddelerinden kimilerinde taşlarla ve yanan lastiklerle barikat kurdu. Bahri’deki protestolara katılan 21 yaşındaki bir kız öğrenci, “Ya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gideceğiz ve El-Burhan’ı indireceğiz ya da meskene dönmeyeceğiz” dedi.

CAN KAYBI 109’A YÜKSELDİ

Sudan Merkezi Tabipler Komitesi (CCSD) tarafından yapılan açıklamada, Omdurman’da 4, Hartum’da 1 ve Bahri’de 1 çocuk olmak üzere toplam 6 kişinin protestolar sırasında hayatını kaybettiği bildirilirken, Sudan’da devam eden şovlarda bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısının 109’a ulaştığı söz edildi.

İNTERNET VE TELEFON HİZMETLERİ KESİLDİ

Askeri müdahalenin akabinde patlak veren ve 8 aydır süren protestolarda birinci defa internet ve telefon hizmetleri kesilirken, Sudanlı yetkililerden hayatını kaybeden protestocular hakkında şimdi bir açıklama yapılmadı.

EL-BURHAN’DAN AÇIKLAMA

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Abdel Fattah el-Burhan dün yaptığı açıklamada, ordunun seçilmiş bir hükümetin idaresi devralacağı günü sabırsızlıkla beklediğini belirtmiş, lakin bunun protestolarla değil, uzlaşma yahut seçimlerle yapılabileceğini aktarmıştı. Sudan’da Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği (AU) liderliğindeki arabuluculuk uğraşları şimdiye kadar çok az ilerleme sağladı.

NE OLMUŞTU?

Sudan’da geçtiğimiz sene 25 Ekim’de Başbakan Abdullah Hamduk ile ortalarında en az 4 bakanın da bulunduğu başka sivil hükümet yetkilileri gözaltına alınmıştı. Egemenlik Kurulu Lideri ve ordu kumandanı Abdülfettah el-Burhan, daha sonra inanılmaz hal ilan ederek, sivil idaresi feshettiğini duyurmuştu. Başbakan Hamduk, sonraki gün konut hapsine alınması kuralıyla hür bırakılmıştı. Egemenlik Kurulu Lideri el-Burhan, 11 Kasım’da yayınladığı kararname ile Egemenlik Kurulu’nun yine kurulduğunu duyurmuştu. Darbenin akabinde halk ayaklanmış ve şovlar patlak vermişti. 21 Kasım’da ise el-Burhan ile Hamduk muahedeye varmış ve Hamduk’un tekrar başbakan olarak vazifeye gelmesine karar verilmiş, Hamduk vazifeye gelmesinden yaklaşık 2 ay sonra 3 Ocak’ta istifa ettiğini duyurmuştu. Ülkede 7 aydır devam eden OHAL ise, 29 Mayıs’ta kaldırılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.