Seferberlik ilanı: Ruslar Türkiye biletlerine hamle etti

Rusya’nın kısmi seferberlik ilan etmesi Rusların başta Türkiye olmak üzere yurt dışı uçak biletlerine hamle etmesine yol açtı.

Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Devlet Lideri Vladimir Putin’in açıkladığı, 300 bin yedeğin askere çağrılmasını kapsayan kısmi seferberlik buyruğunun profesyonel askerlik tecrübesi olanları kapsayacağını, askerliğini er olarak yapmış olanlar ile öğrencilerin kapsam dahilinde olmadığını duyurmuştu. Lakin bu açıklama askerlik çağındaki gençlerin tasalarını gidermedi.

UÇAKLARDA YER KALMADI

Kısmi seferberlik ilanının duyurulmasının akabinde çok kısa müddet içinde başta Türkiye olmak üzere Rusya’dan uçulabilen ülkelere biletler hafta sonuna kadar tükendi.

Google Trends bilgileri, Rusya’nın en tanınan uçak bileti satışı sitesi Aviasales üzerinden yapılan aramalarda gözle görülür bir artış olduğunu ortaya koydu.

Aviasales’ten yapılan açıklamaya nazaran Rusların vizesiz giriş yapabildiği Türkiye ve Ermenistan’a ağır bir talep oldu. Açıklamada, Moskova’dan İstanbul ve Erivan’a direkt uçuşların çok kısa mühlet içerisinde satıldığı bildirildi. Birebir halde Gürcistan-Tiflis’e de uçak biletleri, aktarmalılar da dahil olmak üzere tükendi. Moskova’dan vizesiz seyahat edilebilen Dubai’ye ise tek istikamet biletlerin 300 bin rubleden itibaren satışının yapıldığı belirtildi. Bu meblağ yaklaşık 5 bin euroya karşılık geliyor. Rusya’da ortalama gelirin ise altı misli.

Türk Hava Yolları’nın (THY) internet sitesinde de çarşambadan hafta sonuna kadar Moskova Vnukovo Milletlerarası Havalimanı’ndan İstanbul, Ankara ve Antalya’ya uçuşların büsbütün dolduğu görüldü.

Alman Basın Ajansı DPA’ya konuşan bir THY yetkilisi perşembe ve cuma günleri Rusya’dan gelen yolcu kapasitesini artırmak üzere ek seferler koyulacağını söyledi. Türk Hava Yolları yetkilisi, talebin bu süratte devam etmesi durumunda ek uçuşların seçenekler ortasında olduğunu da kelamlarına ekledi.

Moskova’dan İstanbul’a en ucuz uçak bileti 80 bin ruble civarında satılırken birebir güzergâh için en değerli bilet 173 bin rubleyi aştı.

Türk özel havayolu şirketi Pegasus’un Moskova’dan İstanbul ve başka kentlere biletleri de cumartesi gününe kadar büsbütün satıldı.

Türkiye, Ermenistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte, Batı yaptırımlarına karşın Rusların yurt dışına uçabileceği az sayıdaki destinasyondan biri. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.