Şebnem’i öldürdükten sonra ‘beni kurtar’ diye babasına gitmiş

Denizli’de bıçaklı hücuma uğrayarak öldürülen besin mühendisi Şebnem Tatlı cinayeti davasına devam edildi. Katil zanlısının olaydan sonra babasına giderek ‘beni kurtar’ dediği, babanın ise olay yerine 2 saat sonra gittiği belirtildi.

Denizli’de 23 yaşındaki besin mühendisi Şebnem Sevecen, geçtiğimiz yıl 27 Ekim’de Kınıklı Mahallesi, 6071 sokaktaki apart dairede bedeninde 11 bıçak darbesiyle öldürülmüştü. Kısa müddette Tatlı’nın eski erkek arkadaşı Furkan Zıbıncı tarafından öldürüldüğü ortaya çıkınca katil zanlısı yakalanarak tutuklanmış ve hakkında dav açılmıştı.

Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katil zanlısı Zıbıncı, D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Davanın üçüncü celsesini Tatlı’nın annesi Pervin Tokat, yakınları ve arkadaşları takip etti. Aileyi duruşmada avukatları temsil etti. Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı avukatı da müdafii olarak hazır bulundu.

CİNAYETİ İŞLEDİKTEN SONRA BABASINA GİTMİŞ

Katil zanlısı Furkan Zıbıncı’nın babası İsmail Zıbıncı şahit sıfatıyla tabir verdi. Müdafii avukatlar Zıbıncı’nın polis sözü ile mahkemede verdiği söz ortasındaki tutarsızlıklara dikkat çekti. İsmail Zıbıncı cinayet sabahı oğlunun kendisini telefonla aradığını belirterek; “Ben o sırada çalışıyordum. Telefonda Şebnem’in öldüğünü söyledi. Mehmetçik Mahallesi’nden onu aldım. Panik halindeydi. Nasıl olduğunu sordum, hatırlamadı. Arkadaşım İlhan Kaya’nın meskenine bıraktım. Daha sonra kardeşi Berkan ve arkadaşı Mustafa Tolgay ile birlikte anahtarı alarak apart dairesine gittik. Kapıyı açtığımızda Şebnem’in yerde yattığını gördüm. Konutun içi dağınıktı. Mustafa polisi aradı. Furkan’ı alıp polise teslim ettim” diye konuştu.

‘BENİ GÖTÜR, BENİ KURTAR DEDİ’

Müdafi avukatlarının sorularına cevap veren baba Zıbıncı; “Çok panik halindeydi, sakinleşmesi için arkadaşımın meskenine götürdüm. Daha evvel bana kızgın olduğu için bileklerini kesmişti. Karakoldaki sözümde bıçakla öldürdü demiş olabilirim, hatırlamıyorum. Panikle bana ‘Beni kurtar, beni götür’ dedi. Polise teslim edeceğimi söyledim. Müdafi avukatları sanığın kızgın olduğu istikametindeki sözün kayıt altına alınmasını isteyerek baba Zıbıncı’dan neden cinayeti öğrendikten 2 saat sonra olay yerine gittiğini sordu. Avukat Eroğlu’nun, “Neden çabucak olay yerine gitmediniz tahminen de yaşıyordur, ölmemiştir” biçimindeki kelamlarına; “Furkan çok korkmuştu, çok sonluydu. Mustafa, ‘Furkan olayları kurguluyor, gerçek olmayabilir’ dedi. Ben de birine ziyan verebileceğini düşünmedim” biçiminde cevap verdi.

‘ANNE PERVİN TOKAT: ­İHMALİ OLAN HERKESTEN DAVACIYIM’

Duruşmada Tatlı’nın annesi Pervin Tokat da kelam aldı. Tokat; “Bugün 230 gün oldu. Şebnem’im bir gitti ben her gün ölüyorum. Ağabeyi tedavi görüyor. Bu olayda yardımı olan, ihmali olan herkesten sonuna kadar davacıyım. Artık kızımla başka tarafta kavuşacağız. Bir an evvel yanında olmayı istiyorum. Allah ne kadar ömür verdiyse yaşayıp kızımla kavuşacağım. 230 gündür gül yüzünü, gül kokusunu, nefesini özledim. Dakikaları sayıyorum, saatleri sayıyorum. En ağır cezayı almasını istiyorum. Bir an evvel bitsin. Kalbim Şebnemsiz dayanamıyor. En ağır cezayı aldığını görmek istiyorum” sözlerini kullandı.

Müdafi avukatları kelam alarak takdir indirimi konusundaki yasa değişikliklerini ve emsal kararları mahkeme heyetine hatırlatarak sanığın indirimlerden faydalandırılmamasını istedi.

‘SAVCI MÜTALAASI VERDİ, İKİ FARKLI UNSURDAN MÜEBBET İSTEDİ’

Daha sonra Cumhuriyet Savcısı Alperen Pektaş davaya ait mütalaasını okudu. Pektaş olay günü katil zanlısının Tatlı’yı 1,5 saat oturdukları kafenin dışında gözlediğini, yemek yedikleri yere tesadüfmüş üzere gittiğini ve takıntılı olduğunu belirtti. Şebnem Tatlı’yı motosikletle bırakacağını söyleyerek kaldığı meskene götürdüğü anlatılan mütalaadai tartışmaların gece 03.00 sıralarında başladığı sabah 06:00 sıralarında ise daireden komşuları uyandıracak kadar yüksek sesle çığlıkların yükseldiği kaydedildi.

Sanığın Tatlı’yı uzun mühlet evvel öldürmeyi planladığını, 3 saat eziyet çektirdiği ve kabahatinin sabit olduğunu söz eden savcı, ‘Tasarlayarak ve canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Takdir indirimlerinin ise uygulanmamasını istedi.

‘MÜTALAA AYAKTA ALKIŞLANDI’

Son kelamları alınan sanık Furkan Zıbıncı ise, “Şebnem’i takip etmedim. Meskene zorla götürmedim. İsteyerek konuta geldi. Planlayarak bir şey yapmadım. Olay bu türlü geliştiği için çok pişmanım” dedi. Mütalaaya ait avukatlara görüş soran hâkime mağdur avukatı Mustafa Pelek, “Biz sayın savcının mütalaasını fakat alkışlıyoruz” diye karşılık verdi. Bu cevaptan sonra duruşmayı takip edenler savcıyı ve mütalaayı alkışlarla destekledi. Mahkeme salonu bir anda alkış sesleriyle inledi. Daha sonra sanık avukatının mütalaaya ait son savunmasını yapması emeliyle duruşma bir sonraki celseye ertelendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.