Putin ve Paşinyan bir araya geldi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya’nın başkenti Moskova’yı ziyaret ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Yeni belgelerin imzalanması yolda

Paşinyan’ın ziyareti sırasında Rusya ile Ermenistan arasında bir dizi belgenin imzalanmasının planlandığını belirten Putin, geçen yıl ekonomik alandaki ilişkilerde gelişme yaşandığına dikkati çekti.

Putin, Paşinyan ile 10 günde bir mutlaka telefonla görüştüğünü vurgulayarak, “Elbette Karabağ ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere güvenlik konuları ilgi odağımızda olacak. Birçok sorun var” dedi.

‘Karabağ olaylarında Rusya kilit rol oynadı’

Ermenistan Başbakanı Paşinyan da Rusya ve Putin’in Karabağ’daki çatışmaların sona ermesinde kilit rol oynadığını ifade ederek, “Rus barış güçlerinin faaliyetleri orada genel olarak güvenliği sağlıyor. Görünen o ki barışı koruma görevlilerinin faaliyetlerini daha etkin hale getirmek için neler yapılabileceğine bakmamız gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye-Ermenistan ilişkisi de konuşuldu

İki liderin görüşmesinde, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi de konuşuldu. Putin ve Paşinyan, sözkonusu ilişkinin ileriye doğru yol almasını memnuniyetle karşıladı.

Ortak bildiri yayınladılar.

Putin ve Paşinyan, görüşme sonrasında Kremlin Sarayı’nın web sitesinden, Rusya ve Ermenistan ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik 30 maddelik bir ortak bildiri yayınladı.

Putin ile Paşinyan’ın, Güney Kafkasya’daki durum hakkında görüş alışverişinde bulunduğu belirtilen bildiride, “İki taraf, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya liderlerinin düzenli görüşmeleri çerçevesinde yapıcı çalışmaların sürdürülmesi ve bölgedeki istikrar, güvenlik ve ekonomik gelişimin sağlanması amacıyla üç ülke arasında imzalanan 9 Kasım 2020, 11 Ocak 2021 ve 26 Kasım 2021 tarihli anlaşmaların tutarlı şekilde uygulanmasından yana olduğunu dile getirdi” denildi.

‘Karabağ meselesi diplomatik araçlarla çözülmeli’

Bildiride, iki liderin, Karabağ meselesi ve bölgedeki insani sorunların siyasi diplomatik araçlarla çözülmesi, bu bağlamda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’nun potansiyelinin kullanılması gerektiğini vurguladığı kaydedildi.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya başbakan yardımcılarının başkanlığında Güney Kafkasya’da ekonomik ve ulaşım bağlantılarının açılmasına ilişkin Üçlü Çalışma Grubu’nun faaliyetlerinin aktifleştirilmesinin önemine işaret edilen bildiride, Rusya’nın Ermenistan’da demir yolu altyapısının yeniden oluşturulmasıyla ilgili projelerde yer almaya hazır olduğu belirtildi.

Sınır komisyonunun oluşturulmasında hızlanılacak

Bildiride, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınırın belirlenmesiyle ilgili komisyonun oluşturulmasının hızlandırılması konusunda mutabık kalındığı aktarıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.