Neredeyse yarısı bayan ve çocuk… 60 binden fazla terörist teslim oldu

Teröristlere karşı yürütülen “Hadin Kai Operasyonu” Kumandanı Tümgeneral Christopher Musa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Borno eyaletinde Boko Haram ve ISWAP’tan Temmuz 2021’den itibaren 60 binden fazla teröristin teslim olduğunu belirtti.

Musa, teslim olanların yaklaşık 30 bininin bayan ve çocuk olduğunu kaydederek “Teslim olanlara hem savaşçılar hem de savaşçı olmayanlar dahildir.” dedi.

Teröristlerin teslim olmasını memnuniyetle karşıladığını lisana getiren Musa, ordunun teröristlere karşı operasyonunu sürdüreceğini söyledi.

Son yıllarda düzenlenen operasyonlara karşın örgüt, Nijerya’da hala önemli güvenlik sorunu oluşturuyor.

Nijerya’da terör örgütü Boko Haram’ın kurucusu Muhammed Yusuf’un oğlu Ebu Musab el-Barnawi, 2009’da babasının vefatından sonra Boko Haram’ın Sözcüsü olmuştu.

Boko Haram içerisinde 2016’da başlayan liderlik krizi, örgütün Barnawi ile Ebubekir Şekau ortasında bölünmesine neden olmuştu. Şekau, Boko Haram’ı yönetirken, Barnawi ISWAP’ı kurarak aksiyonlarına devam etmişti.

Ülkede 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü Boko Haram’ın 2009’dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet hareketlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.