Mihail Gorbaçov’un cenaze merasimi 3 Eylül’de yapılacak

Sovyet sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son başkanı Mihail Gorbaçov, hayata veda etti.

Gorbaçov, Rusya’nın başşehri Moskova’da tedavi gördüğü hastanede dün ömrünü yitirdi.

3 Eylül’de merasim düzenlenecek

Gorbaçov’un mevti sonrasında cenaze merasimi için ayrıntılar belirli olmaya başlarken, Gorbaçov Vakfı’na ve ailesine en yakın isimlerden olan gazeteci Aleksey Venediktov, Gorbaçov için cumartesi günü cenaze merasimi düzenleneceğini açıkladı.

Putin’in merasime katılıp katılmayacağı belirli değil

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in cenaze merasimine katılıp katılmayacağının belgisiz olduğunu belirtti.

Papa Francis, Gorbaçov için taziye bildirisi yayınladı

Tüm dünyadan birçok kıymetli isim ve ülke başkanları Gorbaçov için taziye bildirisi yayınlarken, Hristiyan aleminin başkanı Papa Francis’te akşam saatlerinde bir bildiri yayınladı.

Gorbaçov’un kızı İrina’ya telgraf çeken Papa, Gorbaçov’un halklar ortasında ahenk ve kardeşlik sağlanmasına yaptığı katkıya dikkat çekti.

Papa iletisinde, “Babanız Mihail’i kaybetmenin verdiği acıyla şu anda size manevi olarak yakınım. Yakınlarınıza ve onu önde gelen bir devlet adamı olarak görenlere en içten taziyelerimi sunmak istiyorum” dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) ofisinden yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Gorbaçov’un cenaze merasimine katılmayacağı belirtildi.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.