Meta bir Türk vatandaşına dava açtı!

Meta güvenlik önlemleri ile ilgili bir tehdit ile karşı karşıya. Geçtiğimiz dönemlerde adını ve vizyonunu Meta olarak değiştiren ve bu kapsamda çalışmalarını artıran şirket şimdi iki yeni dava açtı. Dava açtığı isimler arasında bir de Türk vatandaşı bulunuyor. Şirket Instagram‘daki kullanıcıların verilerini toplayan üçüncü taraf şirketlere veri hırsızlığı kapsamında dava açtı.

Söz konusu davalardan birisi Çinli bir şirket olan Octopus’a açıldı. Diğer dava ise bir Türk vatandaşına açıldı. Ekrem Ateş isimli vatandaşa veri hırsızlığı iddiası sebebiyle dava açıldı. Meta’nın iddiasına göre, Ekrem Ateş 350 binden fazla Instagram profilinin bilgilerini kopyaladı.

Meta bir Türk vatandaşına dava açtı!

Meta tarafından duyurulan yeni federal davalar, Instagram’daki kullanıcı verileri hakkında. Şirketin iddiasına göre Instagram platformunda kullanıcı verileri ciddi anlamda tehlike altında. Dava açılan ilk platfrorm olan Çinli bir teknoloji firmasının ABD’deki ofisi olan Octopus, Instagram üzerinden veri toplama kampanyaları yürütüyordu. Ancak ardından verilerin çalındığı iddiası ortaya atıldı.

Diğer davalı isim olan Türk vatandaşı Ekrem Ateş’in ise 350 binden fazla hesabın bilgilerini bot Instagram profilleriyle taradığını iddia ediliyor Ateş’in kullanıcı verilerini birden fazla web sitesinde yayınladığını söyleyen Meta, platformundaki verilerin kullanıcıların rızaları olmadan taşındığını iddia ediyor. Sosyal medya devi bu eylemlere “veri kazıma” adını verdi ve aktif adımlar atarak bu eylemlerin önüne geçmeye planladıklarını duyurdu.

Ekrem Ateş’e geçtiğimiz yıldan bu yana geri çekilme ve bot hesaplarını kapatma teklifi gönderdiğini söyleyen şirket artık dava açarak çözüm bulma yoluna gitti. Siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Şirketin bir Türk vatandaşına dava açması ilginç değil mi? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.