Günışığı Kitaplığı’ndan muzır ilan edilen kitaplar hakkında açıklama: Hukuksal süreci başlatıyoruz

Günışığı Kitaplığı, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Müdafaa Heyeti tarafından ‘Çıtır Çıtır Felsefe’ serisinde yer alan 7 kitabın “muzır” ilan edilmesine reaksiyon gösterdi. Yayınevi açıklamasında, Konsey kararına yönelik tüzel sürecin başlatıldığını belirtti.

Açıklamada ayrıyeten, “Ortaokul seviyesinde önerilen kitaplarımıza getirilen bu yasaklamanın, hem çocukların okuma, yanlışsız ve yapan bilgi edinme haklarının engellenmesine hem de okuma kültürümüzü geriletecek tesirlere neden olacağı kanısındayız” sözlerine yer verildi.

“7 kitabımızın poşete sokulmasını kınıyoruz!” başlıklı açıklama şöyle:

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Muhafaza Konseyi’nin 24.06.2022 tarihinde (bugün) Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, yayınevimizin “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin 7 kitabı (Aşk ve Dostluk, Vücut ve Akıl, Yürek ve Endişe, Diktatörlük ve Demokrasi, Âlâ ve Makûs, Küçükler ve Büyükler, Oğlanlar ve Kızlar) ‘muzır’ ilan edilmiş, bu 7 kitabın sadece 18 yaşından büyüklere ve poşet içinde satılabileceğine karar verilmiştir.

Son günlerde toplumsal medyada ve birtakım basın organlarında, kitapların içerikleri çarpıtılarak yapılan palavra haberler ve paylaşımlar sonucunda gelinen bu noktanın ve kelam konusu kararın hukukla bağdaşmadığını düşünüyor ve kınıyoruz. Konsey kararına yönelik gerekli türel süreci başlatıyoruz.

Ortaokul seviyesinde önerilen kitaplarımıza getirilen bu yasaklamanın, hem çocukların okuma, yanlışsız ve yapan bilgi edinme haklarının engellenmesine hem de okuma kültürümüzü geriletecek tesirlere neden olacağı kanısındayız.

‘Çıtır Çıtır Felsefe’ dizisinin müellifi Brigitte Labbé, kitaplarıyla çocukların eğitimine ve gelişimine sunduğu katkıdan dolayı 2019 yılında, Fransa Eğitim Bakanlığı tarafından ülkenin en yüksek devlet nişanı olan Legion d’Honneur ile ödüllendirilmiştir. Dizinin tüm kitapları, ülkemiz de dahil yayımlandığı 25’ten fazla ülkede çocuklar kadar ebeveynlerin ve eğitimcilerin de başucu kitapları olmuştur.

Yayınevimiz, çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki 26 yıllık saygın uzmanlığıyla itinayla seçtiği, titizlikle yayımladığı nitelikli kitapları okurlarıyla buluşturmak için emek vermeye devam edecektir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.