Fatih Altaylı: Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki rehavetini ve iyimserliğini anlamakta zorluk çekiyorum

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Türk vatandaşlığına geçen yabancı seçmenlerle ilgili olarak, “Bunların Türkiye genelindeki tam sayısını ise tespit edebildiklerini zannetmiyorum. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki rehavetini ve iyimserliğini ise anlamakta zorluk çekiyorum” yorumunu yaptı. 
 
Altaylı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Türk vatandaşlığına geçen yabancı seçmenlerle ilgili olarak “Bazı sitelerden uzun listeler yayınlandı yabancı isimler olan. Buna baktık. Onlar o sitede ikamet eden yabancıların listesi ama seçmen olmadıklarını gördük. Ama elbette çok sayıda vatandaşlık alıp, seçmen olmuş kişi de var. Onlara yapacak bir şeyimiz yok. Vatandaş olmuşlar ve oy kullanma hakkı kazanmışlar” sözlerini aktardı. 
 
Kaftancıoğlu “Sosyal medyada dolaşan sahte seçmen iddiaları doğru değil. Hepsini araştırıyoruz. Doğru çıkmıyor. İddiayı ortaya atanı da bulamıyoruz” sözlerine de açıklık getirdi. 
 
HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya konuşan CHP’li Kaftancıoğlu, şunları kaydetti:
 
“Zannederim yanlış anlaşıldım. Benim sözünü ettiğim sosyal medyada dolaşan ve ‘Bir tanıdığımın apartmanında şu kadar Suriyeli seçmen var, dairemizde 20 seçmen kayıtlı’ gibi ifadeler içeren ses kayıtları ve iddialardan söz ediyorum. Bunları hemen araştırıyoruz. O kişiye ulaşıyoruz. Pek çoğu ‘Aslında ben değilim, arkadaşımın komşusu’ diyor. Arkadaşını arıyoruz o da ‘Bana da bir arkadaşımın arkadaşı yollamıştı’ diyor. İddia sahibini de, iddia edilen adresi de kimse bilmiyor. Benim bahsettiğim bunlar. Yoksa elbette pek çok yanlışlık, olmayan adreslere kayıtlı seçmen ya da boş dairelere kaydedilmiş seçmen var. Bunları öğrendiğimizde, bize ulaşan hepsini tek tek araştırıp, hepsi ile ilgili itirazlarımızı yapıyoruz.”
 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir