Esad askerleri PKK’yla anlaşıp Türkiye hududuna konuşlandı

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine bir askeri operasyon hazırlığı içinde olması terör örgütleriyle el ele yürüme kararı alan Suriye rejimi başkanı Beşar Esad’ı harekete geçirdi.

Omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu ve sırtını ABD’ye yaslayan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliği yapma kararı alan Esad’a bağlı askerler; Türkiye sonunun yakınlarına konuşlandı.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın servis ettiği fotoğraflarda, Suriye askerlerinin; ellerinde Suriye bayraklarıyla sona yakın bölgeye konuşlandı görüldü.

Suriye ordusundan Ali el-Nasır isimli bir yüzbaşı ise; ABD merkezli haber ajansı Associated Press’e (AP) yaptığı açıklamada; “Fırat’ın doğusunda konuşlandık ve burası Türkiye hududuna paralel” dedi.

Yıllardır Esad idaresiyle karşı karşıya olan SDG, son periyotta Türkiye’ye karşı paydaşlık yapma kararı almıştı.

ERDOĞAN: TÜRK ORDUSUNU ALDATAMAZSINIZ

Bu hafta başında; İran’ın başşehri Tahran’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya önderi Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşmüştü. Erdoğan hem bu iki başkana hem de dönüş yolunda uçakta; Suriye’ye bir operasyonun gündemlerinde olduğunu ve bu harekatı gerçekleştirmede kararlı olduklarını söylemişti. Dün de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşooğlu, TRT Haber’de katıldığı programda mümkün operasyon için, “Bugüne kadar kimseden icazet almadık, almayız” demişti.

Erdoğan İran dönüşü uçakta, YPG’nin sonda rejim bayrağı açması hakkında, “Kalkıp rejimin bayrağını orada dalgalandırmakla sanki Türk ordusunu aldatır mıyız diye düşünüyorlar. Bunu yemezler” tabirlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.