Erdoğan: AİHM kararlarında adil değildir, siyasaldır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsimli Yıl Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarıyla ilgili, “Adil değildir, siyasaldır. Bahis Türkiye olunca siyasi karar verir fakat öbür tarafta Fransa, Almanya olunca maalesef karşıt kararlar verir” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Kamu binaları devletin vatandaşına daha güzel hizmet vermenin yanı sıra kültür birikimidir. Bugün inşa ettiğimiz yapıtların de gelecek nesiller için birebir manayı taşıyacağını ümit ediyorum.

Reformlarımızın en kıymetli ögelerini, bayan hakları, çocuk hakları oluşturmuştur. Hali hazırdaki anayasamız da 1980 darbesinin akabinde hazırlanıp yürürlüğe girmiştir. Ne kadar değişiklik yapsak da elimizdeki materyalin darbe anayasası olduğu gerçeğini değiştiremiyoruz. Meclis’te başka siyasi partilerle uzlaşma sağlanamadığı için bu anayasayı değiştiremedik. Fakat bundan hiç vazgeçmedik.

Hukukun üstünlüğünü temel alan, özgürlükçü bir anayasayı şimdi kazandıramadık. Lakin umudumuzu kaybetmedik. Mevcut anayasamızda bugüne kadar yapılan değişiklikleri de değerli görüyoruz.

Kişisel bilgilerin korunmasını teminat altına aldık. İnsan haklarının daha aktif korunmasını sağladık. Sivil ve askeri yargı ikiliğini ortadan kaldırarak yargıda birliği tesis ettik.

Uzlaştırma ve arabuluculuk sistemlerini getirdik. Yeni bir ceza adaleti sistemi oluşturduk. Hukuk alanındaki temel kanunları yeniledik ve değerli değişiklikler yaptık. Adalet sisteminin altyapısında kıymetli değişiklik yaptık.

Yüksek mahkemelerimizin binaların tamamını yeniledik. Yeni Ankara Adalet Sarayı’nın da şimdiden güzel olmasını diliyorum. İsimli yargıdaki mahkeme sayısını 6852’ye çıkardık. Hem adalet sistemimizi hem yargı mensuplarını rahatlatacak pek çok düzenlemeyi ülkemize kazandık.

Önümüzdeki devirde adalet sistemimizde yeni iyileştirmeler yapacağız. Avukatlık kanunumuzu yenilemek istiyoruz. Vatandaşlarımızın yargılama süreçlerinde hak mahrumiyetine uğramasından büyük rahatsızlık duyuyoruz. Adalete erişimi kolaylaştıracağız. Yargılamaların makul müddette sonuçlandırılması için yeni projeleri devreye alacağız.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.