Çocuk teslimine ait yönetmelik, Resmi Gazete’de

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğin detayları aktarıldı.

Çocuk teslimi ve çocukla ferdî münasebet kurulmasına ait vazife, yetki ve sorumlulukların yönetmelik kapsamında belirlendiği belirtilen açıklamada, yeni çocuk teslim yolu ile 90 yıldır uygulanan icra yoluyla çocuk tesliminin sona erdiği, boşanma süreci ve sonrasında çocukların ikincil örselenmelerine mahal verilmemesinin amaçlandığı bildirildi.

“ÇOCUĞUN ÜSTÜN FAYDASI DİKKATE ALINACAK”

Ebeveynlerin çocuklarını görebilmek için icra daireleri yerine uzmanların misyon yaptığı isimli dayanak ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine başvuracağı aktarılarak, şunlar kaydedildi:

Çocuklarıyla görüşmek isteyen anne babalar, artık rastgele bir fiyat ödemeyecek. Yapılacak tüm masraflar Adalet Bakanlığı tarafından karşılanacak. Teslim süreçleri ebeveynlerin kapısında değil, çocuk dostu formda tasarlanan çocuk görüşme merkezlerinde gerçekleştirilecek. Her durumda öncelikle çocuğun üstün faydası dikkate alınacak.

Çocuk teslimi ve şahsî bağlantı kurulması süreçlerinde, çocukla irtibat ve görüşme konusunda uzmanlar ve rehber öğretmenler misyon alacak. Öncelikle taraflarla irtibata geçilecek. Taraflara ortalarında yaşanabilecek çekişmelerin çocukları üzerindeki olumsuz tesirleri ve sürecin ne biçimde yürütülmesi gerektiği konusunda rehberlik edilecek.

Taraflar istemedikçe ve çocuğun üstün faydası gerektirmedikçe taraflar yüz yüze getirilmeyecek. Muhtemel yeni çatışma ve gerginliklerin önüne geçilecek.

Çocuklar bu süreçte yapılacak iş ve süreçler hakkında gelişim seviyelerine uygun biçimde uzmanlar tarafından bilgilendirilecek. Çocuğun his durumunun gözetilmesi ve mümkün çatışmalardan mümkün olduğunca uzak tutulması hedefiyle uzmanlar gerekirse mesleksel müdahalelerde bulunulacak.

Çocuğun görüş ve niyetleri de önemsenerek kendisini söz etme hakkı gözetilecek. Tarafların birbirleri ve çocukları ile ortalarındaki meselelerin uygun biçimde tahlilinin sağlanabilmesi maksadıyla gereken hallerde kendilerine danışmanlık verilecek.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle öncelikle hazırlıkların tamamlandığı 50 vilayet ve ilçede başlatılan pilot uygulamanın yaygınlaştırılması ve 1 yıl içinde tüm vilayet ve ilçelerde bu uygulamaya geçilmesinin planlandığı kaydedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.