CHP’li Özkoç’tan iktidara 15 Temmuz soruları: Faillerin kaçmalarına neden müsaade verdiniz?

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç beraberindeki heyetle birlikte, evvelki gün alevlerin sardığı Datça’da açıklamalarda bulundu. 6 yıl evvelki darbe teşebbüsüne değinen Özkoç, AKP iktidarına yüklendi: Siz bu denetimli darbeyi eniştenizden mi öğrendiniz, faillerin kaçmalarına neden müsaade verdiniz? Darbe araştırma kurulu çalışmalarına neden son verdiniz?

Önceki gün yangın çıkan Datça’nın Mesudiye-Döşeme kesitinde incemelerde bulunan CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, bir basın açıklaması yaptı.

– Yangın söndürme uçakları yeteri kadar devreye sokulabilseydi bugün bu durumda olmazdık. Bu devletin cumhurbaşkanına  7-8 uçak alınabiliyor da neden Orman Bakanlığı bünyesine yangın söndürme uçakları alınamıyor? İlk sefer gece görüşü olan bir helikopter müdahalede bulundu, bin futbol alanı alanı yandı.

– Yangınlar ile profesyonel gruplar söndürülmeli, kendi envanterimize ilişkin uçak ve helikopterler olmalı. Evet, ormandaki canlılarımız yandılar fakat bunun dışında bir felaket yaşanmadı. Ölen arkadaşımız olmadı memnunuz bu manada lakin bu kederimizi hafifletmiyor.”

2016 yılında yaşanan darbe teşebbüsüne de değinen Özkoç, şunları söyledi:

– 6 yıl evvel planlı bir darbe kalkışmasıyla karşı karşıya kaldık. O gün uçakta genel liderimiz ile AKP’li Hayati Yazıcı vardı. Uçaktan iner inmez kendisine bu kalkışma bildirildikten sonra Yazıcı’nın elini tutarak, “Darbe nereden gelirse gelsin karşısında olacağız” dedi. CHP’li vekiller ise Ankara’ya hareket etti. Ankara’daki vekillerimiz ise o gün Meclis’in kapısını açan birinci milletvekilleri olmuşlardır. Bu kalkışma hâlâ aydınlatılamadı ve en üst failleri hâlâ yakalanmadı.

– Adil Öksüz, çırılçıplak soyulduğu halde giydirilmiş, evrakları kendisine teslim edilmiş ve kaçması sağlanmıştır. Zekeriya Öz, bâtın şahitler ile bu ülkenin Genelkurmay Başkanı’nı hücreye attırıp yerine FETÖ’cü subayları getiren Erdoğan ise telefonun gerisinden vatandaşlara sokağa çıkın demiş, kendisi ile başbakanı ise ortadan yok olmuştur.

ENİŞTESİNDEN Mİ ÖĞRENMESİ GEREKİRDİ?

– Artık soruyorum, 6 yıl geçtikten sonra Türkiye’nin bu darbe kalkışmasını Erdoğan’ın eniştesinden mi öğrenmesi gerekirdi? MİT varken, İçişleri Bakanı varken sahiden bu kalkışmayı bu biçimde mi öğrendiler? Türkiye nitekim kendi ordusu içindeki bir kalkışmadan haberi olmayacak hale mi getirilmiştir? Bu kadar aciz bir durumda mıdır?

FETÖ’YÜ ÖVEN BAKAN GÖREVDE

– Türkiye’de bu darbe mümessilleri sinsi bir halde vazifeye gelen beşerler değildir, şahsen Erdoğan’ın misyona getirdiği insanlardır. O günlerde vatan ve millet çabası veren subaylar varken FETÖ’cü subaylar şahsen görevlendirildi. Bunun en kıymetli ispatı ise, Erdoğan’ın sağ kolu olan Şaban Dişli’nin ağabeyi Mehmet Dişli’dir. Sonuna kadar korunmuş ve değerli misyonlarda tutulmuştur. FETÖ’yü öven Adalet Bakanı bugün misyondadır. Siyasi ayağı ise bugün Ankara’dadır, iktidarın içindedir. Ona methiyeler nizam Soylu, hâlâ misyondadır. Onun için ağlayan şahıslardan biri de Bakan Nebati’dir. Bu yüzden Türkiye dikkatli olmak zorundadır.

MUHALEFETİN SORULARINDAN KORKUYOR

– Darbeler olur lakin akılla buna deva aramalıyız, nedenlerini araştıracak yer ise Meclis’tir. Bugün Erdoğan birinci anmayı Meclis’te yaptı ancak artık vazgeçti bahçedeki anıtta kutlama yapıyor. Neden zira, muhalefetin sorularından korkuyor. İktidara soruyorum siz bu denetimli darbeyi eniştenizden mi öğrendiniz, siz bu faillerin neden kaçmalarına müsaade verdiniz ve darbe araştırma komitesi çalışmalarına neden son verdiniz, neden bu darbenin siyasi ayaklarını iktidarda tutuyorsunuz ve en değerlisi Erdoğan sen hangi yüzle hâlâ Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyorsun?

ORMAN YANARKEN TATİL YAPARSIN

– Erdoğan, askerlerimiz ölünce ‘yatmaya mı geldiler’ dedin, madenciler ölünce ‘fıtratında var’ dedin, orman yangınları çıkar ‘zararı öderiz’ dedin, darbe oldu ‘bu bizim için fırsat’ dedin ve 20 Temmuz darbesini gerçekleştirdin. O FETÖ taktikleri neyse şu anda sana muhalefet edenleri birebir taktikler ile cezaevlerine yolladın. O yüzden Can Atalay ve arkadaşları hâlâ cezaevindeler, o yüzden günahsız beşerler hâlâ cezaevlerindeler. Erdoğan, senin fıtratında  PKK ile gayret eden Genelkurmay Başkanı’nı mahpusa atmak var, senin fıtratında orman yanarken Okluk Koyunda tatil yapmak var fakat bu millet bunları asla unutmayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.