Çavuşoğlu: Kosova’daki FETÖ varlığı ilgilerimizin önündeki en büyük zahmet

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Diaspora Bakanı Donika Gervalla-Schwarz ile yüz yüze ve heyetler ortası görüşmelerinin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Kosova’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirerek, beş ülkeyi kapsayan Balkan çeşidinin son noktasında olduklarını, yaptıkları görüşmelerden son derece mutlu kaldığını, dün akşam çalışma yemeğinde bir ortaya geldiklerini anımsattı.

KOSOVA’YA FETÖ UYARISI

Çavuşoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili yaptığı dikkat çeken açıklamada ise “Tek sınama diyebiliriz, onun dışında bizim hiçbir sorunumuz yok. Zira bu FETÖ varlığı bağlantılarımızı zehirlemek için her türlü olumsuz çalışmayı sürdürüyor. Türkiye’de darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ’nün Kosova’daki varlığı bizleri ve Türk halkını derinden üzüyor. Bunu burada söylemeden geçemeyeceğim. Geçmişte ülkemizde uyguladığı stratejinin benzerini, birebirini Kosova’da da uyguluyor, bunları görüyoruz.” tabirlerini kullandı.

İki ülke ortasındaki ekonomik bağlantıların süratle ilerlediğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Serbest ticaret muahedemiz 2019 yılında yürürlüğe girdi. Birtakım arka niyetli çevreler bu hür ticaret mutabakatı aleyhine kampanyalar yaptılar, bunu gördük. Fakat bu mutabakatların ekonomik bağlarımıza katkısı ortada. Geçen sene ticaretimiz yaklaşık yüzde 53 artış gösterdi. Kosova’nın da Türkiye’ye ihracatı ikiye katlandı. Bu sene birinci çeyrekte de yaklaşık yüzde 21 artış var Kosova’nın Türkiye’ye ihracatında. Lakin biz bu sayısı yetersiz buluyoruz. Kosova’nın Türkiye’ye satabileceği daha fazla eser olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin Kosova’ya ihracatı artarken, Kosova’nın da Türkiye’ye ihracatının artırmak için bir arada çalışmamız lazım.” sözlerini kullandı.

Çavuşoğlu, bu doğrultuda Karma Ekonomik Komitesi toplantısını bir an evvel gerçekleştirmeleri, İş forumlarını sistemli bir halde toplayıp iş insanlarını bir ortaya getirmeleri gerektiğine işaret etti.

KOSOVA’DAKİ TÜRK YATIRIMLARI 10 BİNDEN FAZLA KOSOVALIYA İŞ İMKANI SAĞLIYOR

Bunu dengelemek için Kosova’daki Türk yatırımlarının artırılması gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Buradaki Türk yatırımları bir taraftan istihdam sağlıyor, 10 binden fazla Kosovalıya iş imkanı sağlıyor. 410 milyon dolarlık bir yatırım var şu ana kadar. Ayrıyeten Kosova’nın üçüncü ülkelere ihracatını da artırıyor. Hasebiyle elbette Kosova’nın iş insanlarımıza yatırım imkanlarını, kurallarını artırdıkça ve geliştirdikçe firmalarımız daha da fazla yatırım yapacaktır. Bu bahislerde da birlikte çalışmaya devam edeceğiz. İş insanlarımızı biz de ticaretimizi ve yatırımları artırmak için teşvik ediyoruz. Bir kahve firmasının da Türkiye’de yatırım yaptığını öğrendim buraya gelirken. Ondan da memnuniyet duydum. Kosova’nın Türkiye’de görünürlüğü bakımından da bu manada firma olarak, özel dal olarak değerli.” dedi.

“FETÖ VARLIĞI İLGİLERİMİZİ ZEHİRLEMEK İÇİN HER TÜRLÜ OLUMSUZ ÇALIŞMAYI SÜRDÜRÜYOR”

Çavuşoğlu, Kosova’daki Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) varlığının bağlantıların önündeki en büyük zahmet olduğunu vurgulayarak, şu sözleri kullandı:

“Tek sınama diyebiliriz, onun dışında bizim hiçbir sorunumuz yok. Zira bu FETÖ varlığı münasebetlerimizi zehirlemek için her türlü olumsuz çalışmayı sürdürüyor. Türkiye’de darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ’nün Kosova’daki varlığı bizleri ve Türk halkını derinden üzüyor. Bunu burada söylemeden geçemeyeceğim. Geçmişte ülkemizde uyguladığı stratejinin benzerini, birebirini Kosova’da da uyguluyor, bunları görüyoruz.

Bir taraftan gençleri zehirlemeye devam ediyorlar, bir taraftan medyaya yatırımlarını artırıyorlar. Başka taraftan devlet kurumlarına sızma çalışmaları tıpkı biçimde devam ediyor. Yani Türkiye’de ve öteki ülkelerde yaptıklarını yapıyorlar. O nedenle bizim için Türkiye olarak, dost ve kardeş Kosova’da bunları görmek keder verici. Kosova’nın kendi güvenliği ve geleceği bakımından da bunların tehlikeli olduğunu görüyoruz. Siz bakmayın birtakım ülkelerin size işte bu FETÖ örgütüne dayanak verin ya da Türkiye’yi dinlemeyin üzere telkinlerine. Yarın hiçbirisinin size bir yararı olmaz. Münasebetiyle kendi güvenliğiniz bakımından da bu değerli.”

“TÜRKİYE OLARAK BU BÖLGENİN 90’LARIN KARANLIK GÜNLERİNE DÖNMESİNE MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

Beş Balkan ülkesine ziyaretine de değinen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Belgrad’da başladık. Orada da tıpkı bildirileri verdik. Biz Priştine-Belgrad yani Kosova ile Sırbistan ortasındaki diyaloğu destekliyoruz. Ve diplomasi yoluyla muahedeye varılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıyeten Bosna Hersek’teki gelişmeler, bölgedeki gelişmeler, Ukrayna savaşının bölgeye olumsuz yansımaları da var, alınacak dersler de var. Bölgede gerginliğin arttığını gördük. Türkiye olarak bu bölgenin 90’ların karanlık günlerine dönmesine müsaade vermeyeceğimizi tekraren söyledik. Bunun için de her türlü çalışmayı yapıyoruz. Bölgede tüm ülkelerle düzgün münasebetleri olan ve herkesle konuşabilen bir ülke olarak bu doğrultuda gayretlerimizi sürdüreceğiz. Diplomasiyi ön plana çıkaracağız. Hasebiyle diyalog bölgedeki kalıcı barış ve istikrar için son derece değerlidir.”

Bu ortada, basın toplantısı öncesinde Bakan Çavuşoğlu ve Kosova Etraf, Alan Planlama ve Altyapı Bakanı Liburn Aliu ortasında Uçuş Frekanslarının Arttırılmasını Öngören Sivil Havacılık Mutabakat Zaptı imzalandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.