Bulgaristan’da laboratuvar krizi! Türk TIR’ları 3 gündür hudutta bekliyor

Türkiye’nin, Avrupa ülkelerine ihracatındaki en kıymetli geçiş noktası olan Bulgaristan sınırındaki Kapıkule Hudut Kapısı’nda 300’e yakın TIR, Bulgaristan’daki tahlillerin yapıldığı laboratuvarın kapalı oluşu nedeniyle 3 gündür bekletiliyor. İhracatçılar, bekleyen TIR sayısının giderek arttığını, birçoklarında bulunan yaş meyve ve zerzevat eserlerinde çürüme tedirginliği yaşandığını açıkladı.

GEÇİŞLER DURDU

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) İdare Konseyi Üyesi Cüneyt Doğan, Bulgaristan sonundaki Kapıkule Hudut Kapısı’nda şu an geçişlerin durduğunu, 3 gündür TIR’ların geçemediğini, kuyruğun her gün uzadığını söyledi. Sorunun Bulgaristan kaynaklı olduğunu belirten Doğan, “İhracatçımız büyük ziyanla karşı karşıya, ihracat durma noktasına geldi. Bu sorun kısa müddette çözülmezse çiftçimiz de büyük ziyan görecek” dedi.

‘FİRMA, DEVLETE DAVA AÇTI’

Türkiye’den tüm Avrupa ülkelerine yapılan ihracatta, eserlerin Bulgaristan’daki laboratuvarda tahlil edildiğini belirten Doğan, “Bu laboratuvarı özel bir firma işletiyordu. Sonrasında hükümet el koydu ve kendi işletmeye başladı. Fakat haziran ayında Bulgaristan’da hükümet düştü, sonrasında firma hükümetin laboratuvara el koyma kararına karşı dava açtı. Şu anda ise laboratuvarı ne firma ne de devlet işletiyor. Bu yüzden 3 gündür bütün TIR’larımız hudut kapısında bekletiliyor” dedi.

RAF ÖMRÜ KISA ESERLERDE ÇÜRÜME TEHLİKESİ

BAİB olarak Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’na problemle ilgili başvurduklarını belirten Doğan, Bulgaristan kaynaklı sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini, bilhassa yaş meyve zerzevat üzere raf ömrü kısa olan eserlerin büsbütün çürümesi ve önemli kayıpların oluşması tehlikesi yaşadıklarını kaydetti. Hem Antalya’dan hem Türkiye’nin birçok vilayetinden ihracatçılar, sorunun tahliline ait bağlı bulundukları ihracatçı birlikleriyle Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne talepte bulundu.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.