BM: Myanmar’da 250 bin çocuk yerinden edildi

Myanmar’ın Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmü yıllardır sürüyor.

2012’de başlayan katliamlarda Myanmar ordusu eliyle yapılan ataklarda binlerce Müslüman katledilmiş, yüzlerce konut ve iş yeri ateşe verilmişti.

Birleşmiş Milletler (BM), askeri darbeden bu yana Myanmar’da süren insani krizin çocuklara önemli ziyan verdiğini belirtti.

382 çocuk öldü

BM Çocuk Hakları Komitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Şubat 2021’deki darbeden bu yana en az 382 çocuğun taraflar ortası çatışmalarda öldüğü yahut yaralandığına dikkat çekilerek, 1400’ün üzerinde çocuğun da askeri idare tarafından keyfi olarak gözaltına alındığı kaydedildi.

Çocukların darbe aksisi protestolara katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındığı ve 27 Mayıs prestijiyle 274 çocuğun hala gözaltında tutulduğu belirtildi.

Ordu, çocukları rehin olarak kullanıyor

Darbeden bu yana Myanmar ordusunun çocukları kaçırma hadiselerinde artış görüldüğü ve bilhassa ülkedeki birtakım insan hakları savunucularının, askeri darbeye direniş göstermemeleri için çocuklarının rehin alınarak tehdit edildiği değerlendirmesine yer verildi.

Açıklamada, Arakanlı Müslüman çocukların da göç kontaklı sebeplerden keyfi olarak gözaltına alındığı ve tutuldukları yerde çocukların makus muamele gördüğü argümanları yer aldı.

250 bin çocuk yerinden edildi

Darbeden sonra ülke içinde yerinden edilen 700 binin üzerinde kişinin 250 bininin çocuk olduğu vurgulandı.

7,8 milyon çocuk okula gidemiyor

Taraflar ortası çatışmalar ve askeri idareye karşı sivil itaatsizlik aksiyonlarının çocukların eğitimini olumsuz etkilediği ve an prestijiyle 7,8 milyon çocuğun eğitimlerine devam edemediğinin altı çizildi.

Sağlık sisteminin de askeri darbe nedeniyle önemli oranda aksadığı ve bu yıl içinde 33 bine yakın çocuğun, rutin bağışıklık aşıları yaptırmadığı için hayatını kaybetme tehlikesinin olduğuna dikkat çekildi.

Bunun yanı sıra 1,3 milyon çocuk ile 700 binin üzerinde yeni doğum yapan annenin beslenme yardımına gereksinim duyduğu bildirildi.

Dünyaya davette bulunuldu

AA’nın haberine nazaran Myanmarlı çocukların, ülkedeki çatışmalar ve insani krizin yükünü çekmeyi sürdürdüğü kaydedilerek, çocukların geleceğinin kurtarılması için memleketler arası topluluğa davette bulunuldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.