BM: En az 17 bin göçmen Yunanistan deniz hududundan geri itildi

Brüksel merkezli Avrupa Sığınmacılar ve Sürgünler Kurulunun (ECRE) sitesinde yayımlanan “Geri İtme Uygulamaları” raporunda, Morales, mülteci ve göçmenleri geri itmenin, Avrupa ülkelerinde fiili devlet siyaseti haline geldiğini ve memleketler arası kuruluşların ikazlarına karşın bu uygulamanın devam ettiğini belirtti.

Morales, bu cins uygulamaların üzerini örtmeye yönelik teşebbüsler karşısında memleketler arası camiayı uyardı.

Raporda, Avrupa ülkelerinden Yunanistan, Estonya, Finlandiya, İngiltere ve Fransa’nın, deniz yoluyla ülkelerine geçmeye çalışan göçmenleri geri yollamaya yönelik uygulamaları ele alınırken, Avrupa’nın dışında Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) ve Dominik Cumhuriyeti’nin geri itmeleri incelendi.

Yunanistan, müracaatları Türkiye’ye yönlendiriyor

Yunanistan’ın uygulamalarına geniş yer verilen raporda, Afganistan, Bangladeş, Pakistan, Somali ve Suriye’den ülkeye sığınma başvurusu yapanların Haziran 2021’den bu yana “üçüncü inançlı ülke” kapsamında Türkiye’ye yönlendirildiği, şimdiye kadar 6 bin 400’ün üzerinde müracaat talebinin olumsuz karşılandığı aktarıldı.

Kara sularından ülkeye geçmeye çalışan göçmenleri geri itmenin ise devlet siyaseti haline geldiği vurgulanarak, BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin son bilgilerine nazaran 2020-2021 devrinde yaklaşık 540 geri itme olayının yaşandığı, en az 17 bin göçmenin güç kullanılarak Türkiye kara sularına itildiği bilgisi paylaşıldı.

Raporda, Yunanistan’ın son 2 yılda sığınmacıları reddetme oranının yüzde 126 arttığı da kaydedildi.

Göçmenleri kurtaran istekli kuruluşlara yasak

Raporda, Yunan hükümetinin geçen yıl çıkardığı yasanın akabinde Yunan kıyılarında mahsur kalan göçmenleri kurtarmaya yönelik istekli kuruluşların faaliyetlerinin sonlandırılması yahut kurallara bağlanmasından bahsedildi.

GKRY’nin Lübnan hükümetiyle Mart 2020’de imzaladığı “göçmenleri geri döndürme” mutabakatı da raporda yer alırken, GKRY’ye teknelerle geçmeye çalışan çok sayıda göçmenin geri yollanırken zorla ailelerinden ayrıldığı kaydedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.