Bitcoin’in piyasa değeri 10 milyar dolar düştü! İşte nedeni

Kripto para piyasası geçtiğimiz haftalarda yaşadığı katliamdan kurtulmaya çalışırken, amiral gemisi dijital varlığının değeri, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ) başkanı Gary Gensler’in açıklamalarından sonra bir darbe daha aldı.

Bitcoin’in piyasa değeri 10 milyar dolar düştü! İşte nedeni

Birkaç kripto sosyal medya kaynağının Gensler’in 27 Haziran’daki CNBC röportajındaki ifadelerini paylaşmaya başlamasından kısa bir süre sonra, Bitcoin’in ( BTC ) piyasa değeri yaklaşık 10 milyar dolar kaybederken, BTC fiyatı 21.000 doların altına düştü.

Bitcoin 24 saatlik piyasa değeri. Kaynak: CoinMarketCap

SEC başkanı Gensler ne dedi?

Kaynaklara göre Gensler, CNBC’ye Bitcoin’in bir emtia olduğunu söylemek istediği tek kripto para birimi olduğunu söyledi. Bloomberg’in kıdemli borsa yatırım fonu ( ETF ) analisti Eric Balchunas, Gensler’in Twitter’da şunları söylediğini aktardı :

“Kriptoda çok fazla risk var ama klasik menkul kıymet piyasalarında da risk var. Fark, ilkinde dolandırıcılık ve manipülasyondan korunmak için herhangi bir kural veya açıklama olmamasıdır.”

Balchunas’ın da eklediği gibi, Gensler, şimdilik Bitcoin ETF’si olmayacağını doğruladı.

Onun açıklamalarına cevaben kripto piyasası, CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin’in piyasa değerinden yaklaşık 10 milyar doları silerek tepki göstererek, 405 milyar dolardan 394 milyar dolara geriledi.

SEC ve kripto (op) konumu

Bu arada Gensler, halkı bazı dijital varlık borsalarının aslında kendi müşterilerine karşı bahis oynayabileceği konusunda uyardıktan sonra SEC, kripto şüpheciliğinin ön saflarında yer almaya devam ediyor.

Finans analizleri ile bilinen Finbold, Haziran ortasında, SEC patronu hakkında, son piyasa düşüşünü endüstriyi daha iyi düzenleme ihtiyacının “aciliyeti” için bir argüman olarak kullandığını ve bunun “ yatırımcı korumasıyla ilgili bir aciliyet” olduğunu belirtmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.