Bıçakçıların yorucu mesai sürüyor

Bayram hazırlıklarında değerli bir yer tutan bıçakçılar, kurban kısmı, deri yüzümü ve et doğramak için vatandaşların getirdiği bıçakları bileme makinesiyle keskinleştiriliyor. Kurban Bayramı için üretilen yeni bıçakların tezgahlardaki yerini aldığı dükkanlarda, vatandaşların getirdiği bıçaklar da bileme makinesiyle keskinleştiriliyor. Bıçak bilme sürecinde bıçağın yanmaması ve düzgün eğelenmesi gerekiyor. Vatandaşlar da hayvanların kesim esnasından eziyet çekmemesi ve kesim sonrası etlerin rahat bir formda doğranması için işini ehil ustalara bırakıyor. Kentte, bıçak 8, nacak ve balta ise 15 liradan bileniyor.

Bıçaklarını bileyletmek için gelen vatandaşlardan Metin Demir, “Kurban Bayramı yaklaştığı ve bıçaklara gereksinim olduğu için bıçakları biletmeye geldim. Kurbana eziyet vermemek ve etlerin daha rahat kesilmesi ve derinin daha hoş yüzülmesi için bıçaklarımı bileyletiyorum.” dedi.

Menduh Şahin isimli vatandaş ise, “Her yıl olduğu üzere işi ehline getirdik. İşi ehline getirmemizdeki sebeplerden bir tanesi kurbanımızın rahat bir halde bölümünü sağlamamız. Kurban etlerini daha düzgün kesebilmek ve kendimize ziyan vermek için işi ehline getirdik. Bıçak ve satırlarımızı getirdik. Biz bunları daha evvel çok denedik ve rezil olduk. Hayır mübarek gün sende bir gün geliyor. Bıçak biletmek için geldik. Hayvanımızı rahat bir biçimde kesmek için derisini rahat bir formda yüzmek için etlerimizi daha düzgün doğramak için işin adresine geldik.” halinde konuştu.

Yıllardır bıçakçılıkla uğraşan bıçakçı Soner Nurduğdu da, “Kurban Bayramı geldi ve başladık mesaiye ve nasip, kısmet olursa hayvanların düzgün bir biçimde kesilmesi için çalışıyoruz. Bileleme sürecinde en kıymetlisi bıçakların yanmamasına dikkat etmek lazım. Hayvanların rahat bölümü için bu işleri yapıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Bıçakçı Abdullah Nurdoğdu ise “Yoğun bir formda kurban mesaisine başladık. Bilemelerimiz ağır bir formda devam etmektedir. Burada önemli olan kurban bıçaklarının suyunu kaçırmadan ihtimamla bilenmesi ve bunu ehil olan şahıslara yaptırırlarsa onlar da vebalde kalmazlar. Hayvanlara eziyet etmemek gerekiyor. Bıçağın sertliği çok kıymetlidir. Ehil beşerler yapmalı ki sonra kestikleri etten de lezzet almaları ve etin yumuşaklığı içinde çok kıymetlidir. Bileme sürecini taşlama, sonra keçe sonra da çapak alma ve bileğe vurma süreci ile tamamlarız.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.