Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na kapatma davası 5 Ekim’e ertelendi

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne “kanuna ve ahlaka karşıt faaliyet yürütme” ve “aile mefhumunu yok sayarak aile yapısını parçalamak” suçlamasıyla açılan fesih davasının birinci duruşması dün görüldü. Mahkeme, hukuka alışılmamış olarak belgeye giren dernek yöneticileri hakkındaki tüm soruşturma ve kovuşturma belgelerinin getirilmesine karar verdi. Duruşma 5 Ekim’e ertelendi.

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği, “kanuna ve ahlaka alışılmamış faaliyet yürütme” savıyla kapatılmak isteniyor. Açılan fesih davasının birinci duruşması dün Çağlayan’daki İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Dava öncesi İstanbul Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasında Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Lideri Gülsüm Kav, “Bu dava artık hepimizin davasıdır. Daima birlikte sonuca erdireceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesiyle başlayan hukuksuzluğun bir devamı olarak görüyoruz” dedi. Cumhuriyet’e konuşan avukat Hülya Gülbahar ise “Dernek kurulduğu günden beri İçişleri Bakanlığı’nın kontrollerinden geçiyor. Son beş yılda üç devlet kontrolünden uygun diye geçti. Buna rağmen eşine çocuğuna 300 lira nafaka ödemeyi çok gören bir adamın 2016’daki ismiyle BİMER’e yaptığı şikâyetler nedeniyle kapatma davasıyla karşı karşıya kaldık” sözlerini kullandı. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ise “Ülkede bu kadar bayan cinayeti yaşanıyorken bu türlü bir davanın açılması tesadüf değildir. Ne yaparlarsa yapsınlar bayanları susturamayacaklar, durduramayacaklar” dedi.

“KORUMA KANUNUNUN YETERSİZLİĞİNİ GÖRDÜK”

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Genel Sekreteri Fidan Ataselim ise “İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısında bir kişi tarafından çekilme kararını alan siyasi sürecin, bu davayı da açtığını görüyoruz” diye konuştu. Mahkeme, hukuka muhalif olarak evraka giren dernek yöneticileri hakkındaki tüm soruşturma ve kovuşturma evraklarının getirilmesine karar verdi. Ailelerin ve baroların müdahillik talepleri ise kabul edilmedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.