Bakan Kurum: Toplumsal konut projesinde birinci defa gençlerimize özel kontenjan ayırıyoruz

Konutlarda yaşanan satış ve kira artışıyla uğraş sürüyor.

Bu kapsamda çalışmalar devam ederken Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yeni bir projenin hayata geçireleceğini açıkladı.

Yüzyılın toplumsal konut projesinde tarih 13 Eylül

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi olarak duyurulan haberin detayları vatandaşlar tarafından merakla beklendi.

Kurum, projenin detaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Eylül’de açıklanacağını belirtti.

“Sosyal konut projesini 81 vilayetimizde başlatacağız”

Bakan Kurum açıklamalarında şu sözleri kullandı:

“Cumhuriyet tarihimizin en büyük toplumsal konut projesini 81 vilayetimizde başlatacağız. Millete karşı sorumluluk taşıyan herkesin, bakanın da, belediye liderinin da misyonu, anlayışı bu olmalıdır.” sözlerini kullandı.

“Dengesiz yükselişin önüne geçeceğiz”

Konuya ait olarak açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Konut kira fiyatlarındaki istikrarsız yükselişin önüne geçecek yeni bir hamleyi milletimizle paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Projenin detayları

Projeyle ilgili detaylar infografi ile verildi.

Bu kapsamda projede, konut, konut yeri, sanayi siteleri yer alacak. Öte yandan gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak.

Evlerin, lokal ve yatay mimariye uygun, sıfır atık uyumlu, güç verimli, iklim dostu materyaller ve yenilenebilir güç sistemi üzerine inşa edileceği bilgileri yer aldı.

“İlk defa gençlerimize özel kontenjan ayırıyoruz”

Öte yandan proje ayrıntılarına sayılı günler kala Bakan Kurum’dan videolu bir paylaşım geldi.

Kurum’un, “Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinde, birinci kere gençlerimize özel kontenjan ayırıyoruz.” notuyla paylaştığı görüntüde, gençlerin “ev satın alma” üzerine yaptığı sohbete yer verildi.

“Emeklilerimize sıcak ve inançlı yuvalar yapacağız”

Gençlerin çok uygun şartlarda mesken sahibi olacağı vurgusunun yapıldığı görüntüde, emeklilere de sıcak ve inançlı yuvalar yapacakları belirtildi.

AA’nın transferine nazaran; paylaşımda, “Emekli vatandaşlarımız, sizler için de özel kontenjanımız var.” iletisi yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.