Bakan Kirişci helikopter kazasında yaralanan işçisi ziyaret etti

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Marmaris’teki orman yangınını söndürme çalışmalarına takviye için giden helikopterin düşmesi sonucu meydana gelen kazada yaralanan 2’si Türk, 3’ü Rus 5 işçisi hastanede ziyaret etti.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören teknisyen Georgii Onuchin, 2’inci pilot İgor Turkov ve Türk pilot Ömer Kaan Çakır’ı hasta yataklarında ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Kirişci, ağır bakımda tedavisi süren ve durumu ağır olan kaptan pilot İlya Ivesenkhıo’nun sıhhat durumu hakkında bilgi aldı.
Denizli Devlet Hastanesinde bulunan Orman Genel Müdürlüğü temsilcisi Kenan Erdem’i de ziyaret eden Bakan Kirişci, daha sonra Denizli Valiliğine geçti. Bakan Kirişci’ye ziyaretleri sırasında Vali Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, OGM Genel Müdürü Bekir Kaaracabey ve Bakanlık yetkilileri eşlik etti.

Kastamonu’dan Marmaris’teki yangına dayanak için giden helikopterin üzücü bir kazaya karıştığını anımsatan Bakan Kirişci, “Dün 12.32 prestijiyle Muğla vilayetimizin Marmaris ilçesinde meydana gelen yangına müdahale için Kastamonu’da konuşlanan helikopter, Çardak’taki havalimanına yakın noktada kazaya uğraması sonrası malumunuz elim hadise yaşandı. Bu hadisede 7 mürettebattan 2 Rus vatandaş olan işçi hayatın kaybetti. Bunların dışında 1’i Türk, 1’isi de Rus olan 2 çalışanımız şu anda Pamukkale Üniversitesi ve Denizli Devlet Hastanesinde ağır bakım ünitesinde, başka tıpkı üniversite hastanesinde olan 2 işçi İgor Turkov (bu yardımcı pilot), Ömer Kaan Çakır (bu da teknik personel), sabahleyin ziyaret esnasında da kendilerinin durumu ile ilgili bilgi almış olduk. Her ikisi de hayli âlâ. Alışılmış ki de kimi kırıkları var ancak şuurları açık. Tekrar Denizli Devlet Hastanesinde Kenan Fazilet (bu da teknik personel), OGM’nin bir işçisi. Onun da durumunu hastanede ziyaret ederek gördük. Sıhhat durumu da güzel. Kendisine ve öteki arkadaşlarına acil şifalarımızı iletip, ailelerine de geçmiş olsun dileklerimizi ilettik” dedi.

‘Detaylı inceleme yapıldı’

Benzer bir kazanın bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Bakan Kirişci, şöyle konuştu:

“Tabii ki de dost ve komşu ülke Rusya’dan gelen bu heyetin 2’sinin hayatını kaybetmiş olması bizleri üzdü. Temennimiz bu hadiselerin bir daha yaşanmaması. Mevzuya ait kaza kırım grubu şu anda olayla ilgili gerekli incelemeleri başlatmış durumda. Bir taraftan da isimli kısmı ile ilgili savcılık çalışmaları yürütüyor. Ben hayatını kaybedenlerin ailelerine Türk milleti ismine, bakanlığımız ismine, aziz milletimiz ismine taziyelerimizi sunuyorum. Derin bir ıstırap içinde olduğumuzu belirtiyorum.”

‘Riskin az olduğu bölgelerden destek yaptık’

Düşen Rus imali helikopterin gözetleme değil müdahale için Marmaris’te görevlendirildiğini açıklayan Kirişci, kelamlarını şöyle tamamladı:
“Helikopter yangına müdahale için gidiyordu. Su atan helikopterdi. Hasebiyle doğal ki de halihazırda 23 helikopter vazife yaparken, ola ki gereksinim olursa diye biz bu tıp yangınlarda etrafta ne kadar kullanılabilir helikopterler varsa alıyoruz. Bilhassa yangın riskinin düşük olduğu Karadeniz Bölgesi üzere uzak noktalardan seçiyoruz. Bu helikopter yangına müdahale için geliyordu, o da ne yazık ki kazaya kurban gitti.”

Hastanede tedavileri devam eden yaralıları ziyaret eden Bakan Kirişci, kazada hayatlarını kaybeden Rusya asıllı mühendis Aleksandr Lakovlev ile teknisyen Alexey Volkov’un cenaze süreçlerini takip eden Rus heyetle de bir ortaya geldi. Bakan Kirişci, ailelerin cenazeleri teslim aldıktan sonra Rusya’ya götürmek istediğini söz etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.