Avrupalı şirketler Gümrük Birliği’nin ivedilikle güncellenmesini istiyor

Türkiye’de faaliyet gösteren Avrupalı şirket temsilcileri, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye ortasındaki Gümrük Birliği’nin süratle güncellenmesi gerektiğini bildirdi.

Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika üzere Türkiye’deki Avrupa ikili ticaret ve sanayi odaları liderleri, Brüksel’de düzenledikleri toplantıda, AB yetkililerine Gümrük Birliği güncellemesi hakkında hazırladıkları durum dokümanını tanıttı.

Programda konuşan Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Markus Christian Slevogt, “Avrupa’nın geleceğinden yarar sağlayacak herkesin Türkiye konusuna daha yakından bakması ve bu ülkeye yatırım yapması gerekiyor” dedi.

Yatırımlar için gerekli çerçevenin kurulmasının ehemmiyetine işaret eden Slevogt, Gümrük Birliği güncellemesi ile Türkiye’nin Avrupa’ya çok fazla ekonomik katkısı olacağını anlattı. Slevogt, Gümrük Birliği’nin 1996 yılında yürürlüğe girdiğini anımsatarak, mutabakatın Avrupa ile Türkiye ortasındaki ticari faaliyetlere değerli katkılarda bulunduğunu belirtti.

Gümrük Birliği ile Avrupa ve Türkiye ortasındaki ticaretin yüzde 440 arttığını anlatan Slevogt, o periyotta Gümrük Birliği’nin ticari faaliyetler için gerekli çerçeveyi oluşturduğunu lakin bugün yetersiz kaldığını anlattı.

Slevogt, Avrupalı şirketlerin Gümrük Birliği ile birlikte yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin Avrupa’nın kıymet zincirlerine daha fazla entegre olmasını sağladığını, bunun sonucunda ticaretin katlandığını tabir etti.

Avrupa’nın Covid-19 ve jeostratejik muhtaçlıklar bağlamında, geçmişte Çin üzere Asya ülkelerinden inşa ettiği kıymet zincirini Türkiye’ye taşıyarak Avrupa’ya yakınlaştırmasının kıymetine işaret eden Slevogt, Gümrük Birliği’nin mevcut durumda muhtaçlıkları karşılamakta yetersiz olduğunu vurguladı.

Slevogt, “Bugün Gümrük Birliği’ni düşünürken yalnızca kapsadığı eser yelpazesini değil, günümüz ticaretinin gereksinimlerini karşılayacak biçimde genişletmek zorundayız” diye konuştu.

Gümrük Birliği’nin e-ticaret , hizmetler, tarım ve kamu ihaleleri üzere alanları da kapsayacak biçimde geliştirilmesinin ehemmiyetine işaret eden Slevogt, güncellemenin ekonomik olarak Türkiye ile AB ortasında yalnızca bir kazan-kazan durumu ortaya çıkaracağını anlattı.

Slevogt, “Ne kadar çok ticaret yaparsanız o kadar çok etkileşime girersiniz ve bunun yayılma tesiri ne kadar fazlaysa size o kadar fazla irtibat kurma talihi verir” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE MUTEBER ORTAK

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Lideri Livio Manzini de, “Türkiye, emniyetli bir ortak olduğunu kanıtlamış ülke” yorumunu yaptı.

Dünyada jeostratejinin son 2-3 yılda çok değiştiğini anımsatan Manzini, “Çin’le bağı kesmek istiyorsanız Türkiye dışında ülke yok” tabirini kullandı.

İngiltere’nin Brexit sonrasında birinci özgür ticaret muahedesini Türkiye ile yaptığını anımsatan Manzini, bu kapsamlı mutabakatın Covid-19 periyodunda ve birkaç hafta içinde müzakere edildiğini vurguladı.

Manzini,“Mevcut Gümrük Birliği ile treni kaçırıyoruz” diyerek

DERHAL GÜNCELLEME

Türk-Fransız Ticaret Derneği Lideri Franck Mereyde ise, Türkiye ile AB ortasındaki ticari münasebetleri daha da geliştirmek için derhal Gümrük Birliği’nin güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa’da Türkiye hakkında yazılan olumsuz haberlerin gerçeklerle uyumlu olmadığına dikkati çeken Mereyde, karşılıklı ticaret için çabucak yeni bir strateji ve çerçeve kurulması gerektiğini anlattı.

Mereyde, Türkiye’nin ticari katkılarıyla AB’nin Çin’e karşı daha güçlü olacağını, lojistik meselelerini da daha kolay çözebileceğini tabir etti.

İletişim ve Siyaset Danışmanı İpek Tekdemir ve Sustainable Value Hub’ın katkılarıyla düzenlene aktifliğe Türk Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği Lideri Nevzat Tuğrul Şeremet, Türkiye Hollanda Ticaret Odası Derneği Genel Müdürü Veronique van Haaften ile Avrupa Parlamentosu (AP), AB Komitesi, Avrupa Dış Aksiyon Servisi (EEAS) temsilcileri ile Brüksel’deki fikir kuruluşlarının uzmanları da katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.