ABD’nin tüm dünyadan sakladığı nükleer kapasiteli uçak: B-21 Raider bu yıl halka arz edilecek

Northrop Grumman’ın web sitesinde bile görsellerini paylaşmadığı B-21 bombardıman uçağı büyük merak uyandırıyor.

Cumhuriyetçi Senatör Mike Rounds ABD Hava Kuvvetleri’nin B-21 Raider kapalı bombardıman uçağının bu yıl içinde halka açılacağını açıkladı.

Gizli projeye resmi olarak erişimi olan tek yetkili Rounds, Palmdale’deki Northrop Grumman uçak montaj sınırını ziyaret sonrası yaptığı açıklamada,:

Ziyaretimde aldığım bilgilerin birçok bilinmeyen olsa da, B-21’in vaktinde ve bütçeye uygun olduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyorum. Halk, B-21’yi bu yıl içinde görebilecek.

B-21 RAİDER’IN ÖZELLİKLERİ

ABD Hava Kuvvetleri ve üretici Northrop Grumman’a nazaran B-21 Raider’ın en büyük özelliği hem konvansiyonel hem de nükleer silah taşıma kapasitesine sahip, çift yetenekli bir delici vuruşlu hayalet bombardıman uçağı olması.

Hava Kuvvetleri, B-21 Raider’ın B-1 Lancer ve B-2 Spirit’in yerini almasını ve B-52 Stratofortress ile birlikte gelecekteki bombardıman filosunun belkemiğini oluşturmasını planlıyor. Yeni saklı bombardıman uçağı, mevcut ABD bombardıman filosunun elde edemediği düşman hava savunmalarının yük kapasitesini, operasyonel menzilini ve nüfuz edilebilirliğini sağlamayı amaçlıyor.

Hava Kuvvetleri B-21 Raider bombardıman uçağının, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR), elektronik atak ve bağlantı dahil olmak üzere klâsik Uzun Menzilli Hücum için tek başına kullanılabilecek.

B-21 Raider ayrıyeten hem beşerli hem de insansız misyonları yerine getirebilecek halde tasarlandı. Konvansiyonel tarafta B-21 Raider, geniş bir aralıkta direkt atak mühimmat karışımını taşıyabilecek ve konuşlandırabilecek.

B-21 Raider’in değerli özelliklerinden birisi de uçağın entegrasyon riskini azaltan ve gelecekteki modernizasyon programları için rekabeti mümkün kılan açık sistem biçiminde tasarlanmasıdır. B-21 Raider, gelecekte var olacak tehditler karşısında tekrar modernizasyonu daha kolay ve finansal olarak daha ucuz olacak biçimde yapılandırıldı.

ABD Hava Kuvvetlerine, B-21 Raider’ın 2020’lerin ortalarında faaliyete geçeceğini bildirdi. B-21 Raider, birinci olarak 2022’de gökyüzü ile buluşacaktı fakat teknik aksamının geliştirilmesinde meydana gelen sıkıntılar nedeniyle bu tarih ertelendi.

Bununla birlikte Hava Kuvvetleri ve Northrop Grumman, B-21 Raider’ı bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planlıyor. Hava Kuvvetleri ve üretici tarafından paylaşılan görseller yeni bombardıman uçağının şu anda hizmette olan B-2 Spirit’e çok benzeyeceğini gösteriyor.

B-21 Raider bombardıman uçağı ABD Hava Kuvvetlerine tanesi 600 milyon dolara gelecek. Hava Kuvvetleri uçaktan en az 100 adet alacağını teyit etti.

Northrop Grumman, ABD ordusunun neden yeni bir bombardıman uçağına gereksinim duyduğuna ait olarak şunları söyledi:

Şu anda ulusumuzun bombardıman kuvvetlerinin sadece yüzde 10’u gelişmiş düşman hava savunma sistemlerine nüfuz edebiliyor. Düşmanlarımız, onları makûs niyetli hareket etme yahut erişimlerini genişletme konusunda özgür bırakan gelişmiş teknolojilere ve silah platformlarına ağır bir formda yatırım yapmaya devam ederken yeni bir bombardıman uçağı; Potansiyel düşmanları caydırmak, müttefiklere itimat vermek ve ulusumuzu inançta tutmak için kritik kıymete sahiptir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.