AB’den İsrail’e Muhammed El-Halebi reaksiyonu: Karar problemli

İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet tarafından 2016’da göz altına alınan, 169 sefer duruşmaya çıkan ve 24 kere gözaltı mühleti uzatılan Halebi’nin bugün 170’inci kere hakim karşısına çıkarıldığı duruşmaya AB ve birtakım ülkelerin temsilcileri de katıldı.

Duruşmanın akabinde AB Filistin Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine nazaran karar, kapalı kanıtlara dayanması ve Halebi’nin karar verilmeden 6 yıldır tutukluluğunun devam etmesi nedeniyle son derece problemlidir.” sözlerine yer verildi.

Bunun memleketler arası adil yargılama standartlarıyla çeliştiğine vurgu yapılan açıklamada, “Adil ve hakkaniyetli prosedürler olmadan, Halebi için adalet sağlamayacaktır.” değerlendirmesine yer verildi.

SİSTEMATİK İNTİKAM OPERASYONU

Öte yandan Filistin Esirler Cemiyeti, WVI Gazze Şubesi Müdürü El-Halebi hakkındaki kararı “sistematik intikam operasyonu” olarak nitelendirdi.

Kararın, Halebi’nin altı yıl boyunca kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek sergilediği sebat ve kararlılığa bir yanıt niteliğinde olduğuna işaret edilen açıklamada, Halebi’nin kendisine yönelik suçlamaları kabul etmesi için baskı yapan sayısız teşebbüse maruz kaldığı lakin bunu kabul etmediği aktarıldı.

Açıklamada, Halebi’ye yöneltilen suçlamaların iftiradan ibaret olduğu vurgulandı.

İsrail’in Birussebi Bölge Mahkemesi, hakkında ispat edilmiş bir kabahat bulunmadığı halde 2016’dan beri tutukluluğu devam eden Filistinli Halebi’yi “terör örgütü üyeliği, düşmana bilgi sağlamak, yasak askeri tatbikatlara katılmak ve silah taşımak” hatalarından mahkum etme kararı almıştı.

İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet, “Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na mali dayanak sağladığı” argümanıyla El-Halebi’yi 15 Haziran 2016’da gözaltına almıştı.

Hem El-Halebi hem de çalıştığı WVI, İsrail makamlarının suçlamalarını reddederken, 2017’de bağımsız bir inceleme heyetinin yürüttüğü soruşturmada Halebi’nin Hamas’a takviye olduğuna dair hiçbir ispat bulamamıştı.

Yaklaşık 100 ülkede faaliyet gösteren ve yılda yaklaşık 2,5 milyar dolar meblağında yardım dağıtan bir Hristiyan yardım kuruluşu olan WVI, çalışanı Halebi’nin ardında durmuş ve kabahat işlediğine ait rastgele delil bulunmadığını açıklamıştı.

İsrail’de 2016’dan beri tutuklu yargılanan Halebi hakkında hala karar verilmedi.

Filistinlilerin yanı sıra, Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri de dahil çok sayıda milletlerarası isim ve kurum, Halebi’nin hür bırakılması için İsrail’e davette bulunuyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.