30’uncu İstanbul Caz Festivali 7 Temmuz’da başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından  düzenlenen İstanbul Caz Festivali, 7-19 Temmuz tarihleri arasında 30. yaşını kutlayacak. Festivalde, 40’a yakın konserde, usta isimlerden yeni keşiflere, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçı izleyicilerle olacak. Festival kapsamında 8, 9 ve 12 Temmuz’da Parkorman’da gerçekleştirilecek konserler, festival izleyicilerini yeni nesil virtüözlerden, trip-pop, funk, caz ve rock’ın usta isimlerine bir yolculuğa çıkaracak.

Parkorman’da üç güne yayılacak konserlerde, ‘Ho Hey’ ve ‘Ophelia’ gibi şarkılarıyla tanınan Amerikan folk topluluklarından The Lumineers, trip-hop, rock ve folk rock gibi türleri Skye Edwards’ın sesiyle birleştiren İngiliz topluluk Morcheeba, Kovacs, Alfa Mist, Türkiye’nin gözde gruplarından Adamlar, İngiliz caz, folk, ambient ve elektronika grubu Mammal Hands, Mabel Matiz’le işbirliği yaptığı ‘Antidepresan’ şarkısıyla listelerde ilk sırada yer alan söz yazarı ve besteci Mert Demir, loop tekniğiyle ürettiği müzikleriyle tanınan Ekin Beril ile Anadolu funk ve Afrobeat türlerinden etkilenen progresif jam topluluğu Takeshi’s Cashew gibi pek çok isim sahne alacak.

Kariyeri boyunca Herbie Hancock, Damon Albarn ve daha nice isme eşlik etmiş, Afro-pop’un çığır açan sesi Fatoumata Diawara, cazdan blues ve folka uzanan güçlü vokaliyle Lizz Wright ve ‘çağdaş cazın en güzel seslerinden’ Güney Kore’nin yıldız ismi Youn Sun Nah Quartet festivalin konuklarından.

İSTANBUL CAZININ ÜÇ KUŞAĞI

Festival 30. yılının son konserinde, şehrin müziğini ve farklı kuşaklarıyla İstanbul cazını kutlayacak. 19 Temmuz gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Selen Gülün’ün müzik direktörlüğünde düzenlenecek gece, İmer Demirer, festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de sahibi Can Kozlu, Ali Perret, Selen Gülün Blue Band ve İpek Göztepe Quintet gibi farklı kuşaklardan başarılı müzisyenleri aynı sahnede buluşturacak.

Festivalin gelenekselleşen etkinliklerinden +1’li Gece Gezmesi bu yıl da Kadıköy’ün dört mekânında konserlerle müzikseverlerin keyfine artı bir katarak müzik keşifleriyle dolu bir gece rotası sunuyor. +1’li Gece Gezmesi’nin bu yılki konukları Ari Barokas, Evdeki Saat, Another Bitches Brew, Barış Demirel ‘BD Deneyimi’, Sababa 5, Taşra Üçlemesi Caz Projesi, Dilan Baykal, The Flabbies, Düşün ile Yalnayak.

CAZ VAPURU

Yıllardır festivalde yer alan etkinliklerinden olan Caz Vapuru, 16 Temmuz’da festival izleyicisini caz ve swing tınıları eşliğinde Anadolu Kavağı’na götürecek.

Tüm konserlerin biletleri passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende satış noktaları ile İKSV ana gişeden satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir